Zahlédnout na trase mezi Prahou a Ostravskem rychlovlaky Pendolino je v poslední době téměř nemožné. Národní dopravce je totiž kvůli pandemii stáhl z provozu. Výjimkou je pouze spoj Košičan z české metropole na východ Slovenska, nadále jezdí také Pendolina z Prahy do západních Čech. To se však od úterý změní.

České dráhy v následujících dvou týdnech celkem čtyřikrát nahradí klasické soupravy u vlaků EC 145 a EC 144 v úseku Praha – Bohumín jednotkami Pendolino, informoval web zdopravy.cz. Důvodem je jejich pravidelná údržba. Ta se totiž provádí v hlavním městě, zatímco soupravy jsou odstaveny v bohumínském depu.

„Jednotky budou přepraveny na pravidelných vlacích, neboť se jedná o nákladově úspornější variantu oproti jejich samostatnému přesunu bez cestujících,“ řekl webu mluvčí národního dopravce Robert Pagan.

Pendolina se tak objeví na spojích EC 145 Ostravan z Prahy do Bohumína ve dnech 6. a 13. ledna, na spoji EC 144 Ostravan z Bohumína do Prahy se pak rychlovlakem svezete 7. a 14. ledna.

České dráhy mají aktuálně sedm souprav rychlovlaků Pendolino. Ty se poprvé na české železnici objevily ve zkušebním provozu v roce 2004 na trase z Prahy do Děčína. Jako pravidelný spoj z hlavního města do Ostravy pak premiérově vyjely v prosinci 2005. Od zařazení najezdily vozy Pendolina v Česku 26 milionů kilometrů a převezly téměř 12 milionů cestujících.

V červnu 2017 začala modernizace interiéru. Pendolina dostala nová sedadla, obložení stěn, podlahu, zavazadlové police a toalety. Soupravy mají po rekonstrukci nové digitální obrazovky s informačním systémem, vzniklo malé dětské kino, modernizací prošla také Wi-Fi.