Česká internetová jednička Seznam.cz požaduje po společnosti Google více než 9 miliard korun. Má jít o odškodné za omezení hospodářské soutěže v oblasti internetového vyhledávání. Podle Seznamu zneužil Google dominantního postavení na trhu s licencovanými operačními systémy pro chytrá mobilní zařízení a aplikacemi pro mobilní zařízení s operačním systémem Android.

Seznam.cz se opírá o rozhodnutí Evropské komise z roku 2018, podle kterého se společnost Google dopustila porušení předpisů Evropské unie na ochranu hospodářské soutěže. Částka 9,072 miliard korun, kterou si česká internetová jednička nárokuje, byla odhadnuta zahraničními ekonomickými znalci, oznámila firma na svém blogu.

Žádáme náhradu škody, která nám vznikla při snahách o rozšiřování našich aplikací a služeb na mobilní zařízení s operačním systémem Android,“ vysvětluje místopředseda představenstva Seznam.cz Pavel Zima.

Seznam ve svém prohlášení tvrdí, že se v posledních mnoha letech soustavně snaží o prolomení bariér, které vznikly v důsledku zneužívání dominantního postavení společností Google na trhu, a to cestou navázání obchodní spolupráce s globálními výrobci zařízení. Při rozšiřování svých aplikací a služeb na mobilní zařízení s operačním systémem Android však stále naráží na deformity trhu, které Evropská komise shledala v rozporu s právem EU.

Jde zejména o nedovolené podmiňování přístupu k aplikačnímu obchodu Google Play využíváním vyhledávacích produktů Google na mobilních zařízeních, dále o pobídky Googlu vůči výrobcům těchto zařízení na předinstalace vlastních aplikací na úkor konkurentů a v neposlední řadě o bránění ve vývoji a distribuci konkurenčních operačních systémů Android. Google vytvořil sofistikovaný systém překážek, skrze který roky bránil Seznamu ve vstupu na trh a činil tak v rozporu s právem EU. V důsledku toho vznikla Seznamu škoda,“ upozorňuje na nejzávažnější aspekty porušení pravidel hospodářské soutěže Michal Feix, jednatel společnosti Chronos Consulting, která hájí zájmy Seznam.cz v Bruselu.

Google má částku uhradit do 30 dnů, jinak se Seznam.cz obrátí na soud. Sama společnost Google se zatím k výzvě oficiálně nevyjádřila.