Hospody a restaurace zůstávají kvůli vládním nařízením zavřené, většina z nich má kvůli úplnému výpadku tržeb existenční problémy. U mnoha provozoven proto hrozí, že po skončení současných opatření znovu neotevřou. Celý sektor přitom zaměstnává zhruba 250 tisíc lidí. Český svaz pivovarů a sladoven ve spolupráci s pivovary proto přichází s iniciativou Zachraň hospodu!, díky které mohou lidé přímo podpořit své oblíbené podniky.

Aktuální situace má na hospody a restaurace doslova katastrofální dopad. Mnohé již ohlašují propouštění zaměstnanců a podle aktuálních odhadů Asociace hotelů a restaurací klesnou celkové roční tržby o více než 40 %, pokud se vrátí k běžnému provozu do června, informovala na svém webu Hospodářská komora České republiky

Vznikla proto webová stránka www.zachranhospodu.cz, na které se mohou zapojit hospody a restaurace i jejich zákazníci. Lidé si na ní mohou koupit voucher, který uplatní ve svém oblíbeném podniku poté, co skončí vládní opatření a provozovny budou moci opět otevřít své brány.

Výčepy jsou ztichlé, židle zvednuté a plotny studené. Tam, kde vždycky panoval typický šum, je teď liduprázdno. Pro gastronomická zařízení nastaly smutné časy a některé z nich už možná nikdy nemusí přivítat žádného hosta. Chcete se mít po krizi kam vracet? Pojďme společně pohnout osudem!“ vyzývá web. Aktuálně je do projektu zapojených více než 1000 hospod a restaurací, další mohou nominovat přímo návštěvníci webové stránky.


Česká hospoda je součástí naší kultury a také tradičně důležitým centrem společenského života. Byla by velká škoda, pokud by hospody a restaurace musely definitivně končit.  Věříme, že se do iniciativy zapojí další pivovary, výrobci nápojů i široká veřejnost,“ řekl předseda Českého svazu pivovaru a sladoven František Šámal.

Společně s Českým svazem pivovarů a sladoven se k iniciativě k dnešnímu dni připojily pivovary Bernard, Budějovický Budvar, Plzeňský Prazdroj, Primátor, Starobrno, Staropramen a Svijany. Dalšími potvrzenými partnery jsou Becherovka, Edenred, Kofola a Makro.