Firmy v Česku pružně reagují na aktuální situaci a pomáhají zabránit dalšímu šíření koronaviru. Mnoho z nich vyvinulo dezinfekční přístroje nebo začaly vyrábět účinné respirátory, které chrání před nárůstem nemocných.

Na rozdíl od velkých firem, které v mnohých případech pozastavily výrobu, dokážou malé a střední podniky rychle změnit své výrobní procesy tak, aby mohly reagovat na aktuální situaci na trhu,“ vysvětluje ekonom Štěpán Křeček.

Nedostatek dezinfekčních a ochranných prostředků firmy motivoval k vyvinutí zcela unikátních přístrojů, které pomohou v České republice, na Slovensku a v dalších zemích bojovat s pandemií koronaviru.

Například firma Boco Pardubice machines vytvořila vysoce efektivní dezinfekční přístroje, které ničí všechny druhy virů, bakterií a plísní. Přístroje využívají germicidní lampy, které vytváří silnou UVC dezinfekci. Ta je při ničení koronavirů několikanásobně účinnější než ruční úklid pomocí standardních dezinfekčních prostředků. Přístroje umožní plošně dezinfikovat veřejné prostory, některé z nich navíc půjde používat i za přítomnosti lidí.

Při využití dezinfekčních přístrojů bude možné zajistit efektivnější fungování hospodářství. Bude moci docházet k permanentní dezinfekci v prostředcích hromadné dopravy, obchodních centrech, továrnách a dalších důležitých místech,“ prozradil Křeček s tím, že díky tomu budou moci být uvolňována přísná opatření vlády. To by mohlo pomoci k rychlejší obnově ekonomiky.

Respirátory navrhl a vyvinul v neuvěřitelně krátkém čase Institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) při ČVUT v Praze. Lze je jednoduše vytisknout na 3D tiskárně a s jejich výrobou nyní pomáhá jedno z oddělení mladoboleslavské Škodovky. Z obří tiskárny na tajné prototypy nyní vychází 60 ochranných masek denně v rámci jedné tiskové procedury.

Podobně se chovají i firmy na Slovensku. Třeba firma Gevorkyan vyvinula obousměrnou masku, která na rozdíl od běžných respirátorů filtruje nadechovaný i vydechovaný vzduch. Chrání tedy nejen osobu, která ji nosí, ale také ostatní. Maska má vyměnitelný filtr, takže ji lze jednoduše udržovat. Po dezinfikování ji mohou navíc využívat i další lidé.