V České republice platí zákon, podle kterého musí mít obchody nad 200 metrů čtverečních ve vybrané státní svátky zavřeno. Týkalo by se to tak i Velikonočního pondělí, které v letošním roce vychází na 5. dubna. I přesto, že nouzový stav umožňuje nechat prodejny otevřené i o státních svátcích, o Velikonocích bude vše jinak.

„Zákon o prodejní době v maloobchodě zakazující prodej ve vybrané státní svátky se sice ani letos o Velikonocích neuplatní, protože je nouzový stav, nicméně prodej v maloobchodě nebude možný z důvodu krizových opatření Vlády ČR,“ vysvětluje Česká obchodní inspekce (ČOI), která se kvůli častým dotazům rozhodla vše uvést na pravou míru.

Zákaz prodeje tak bude platit nejen na Velikonoční pondělí, ale také na Velký pátek, který letos připadne na 2. dubna. Musejí být uzavřeny všechny provozovny s výjimkou čerpacích stanic, lékáren, prodejen na letištích, železničních stanicích a autobusových nádražích, prodejen ve zdravotnických zařízeních a některých stravovacích služeb,“ doplnila inspekce.

Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR (SOCR) Tomáše Prouzy je zákaz prodeje na Velký pátek nesmyslný a povede jen k větší koncentraci lidí v obchodech ve čtvrtek a sobotu. „Pan ministr Blatný jakýkoliv rozumný postup odmítl. Takže platí, že v pátek musí mít obchody zavřeno,“ vysvětloval už v pondělí Prouza.