Ničivé tornádo, které ve čtvrtek večer zdevastovalo několik měst a obcí na jihu Moravy, okamžitě zvedlo obrovskou vlnu solidarity. Lidé z celého Česka chtějí těžce zkoušeným obyvatelům pomoci, někteří proto vyráží přímo do zasažených míst. Kvůli pohybu mnoha aut v oblasti kolabuje doprava, což brání v práci hasičům či záchranářům. Jihomoravský kraj proto vydal pět pravidel pro dobrovolníky.

V oblastech zasažených tornádem aktuálně pomáhá zhruba 1000 hasičů a 160 vojáků. Na místě jsou také policisté, záchranáři, zástupci pojišťoven a jiných organizací. Pomáhat chce také množství dobrovolníků, Jihomoravský kraj však apeluje na lidi, aby dodržovali několik pravidel.

„Dobrovolníci, přišla vaše chvíle. Prosíme vás o dodržování těchto pěti pravidel,“ oznámil kraj v sobotu večer na Twitteru. V první řadě je však potřeba se nahlásit v infocentru. „Spojte se s místními nebo se nahlaste v infocentru ve středu obce,“ vysvětluje kraj pravidlo.

Auta dobrovolníků komplikují práce záchranným složkám a těžké technice, která v oblasti pomáhá odklízet škody. Kraj proto apeluje, aby případní pomocníci zaparkovali mimo obec na vyhrazených plochách a na místo došli pěšky.

Hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL) už v průběhu soboty uvedl, aby dobrovolníci nevozili žádný materiál, kterého se už podařilo získat dost. Výjimkou je pouze nářadí.

Důležité je nepochybně dodržování bezpečnosti, a to při práci i pohybu po obci. „Mějte pevnou obuv, pracovní oblečení a rukavice,“ upozorňuje kraj v pravidlech pro dobrovolníky. Ti také nemají telefonovat starostům, kteří potřebují zajišťovat logistiku spojenou s odstraňováním škod.

Kvůli obrovské vlně solidarity je také přetížená krizová linka. Pokud tedy lidé chtějí pomoci, měli by využít e-mail dobrovolnici@jmk.cz. „Děkujeme všem ochotným lidem, co se ozývají mailem a nabízí pomoc. Neustále nám chodí další a další zprávy. Nestíháme odpovídat, ale víme o vás a vážíme si toho,“ doplnil kraj.