Citelná inflace a nulové, či dokonce záporné úroky mohou po pandemii pořádně zahýbat s vašimi úsporami. Kdo o naspořené peníze nechce přijít, měl by je investovat. Ekonomika na nadcházející období již reaguje a nabízí nové možnosti investování – třeba do whisky.

Inflace stále zrychluje, a to nejen v Česku a střední Evropě. Celý ekonomicky vyspělý svět se musí podle ekonoma Lukáše Kovandy připravit v příštích letech na citelný růst cen. Aby peníze neztratily hodnotu a v ideálním případě se ještě rozmnožily, měli byste je investovat.

„Největší chybou z hlediska běžné domácnosti je nechat úspory na účtu v bance. Je příhodnější peníze utratit nebo – ještě lépe – investovat. Běžné úspory totiž budou citelně ztrácet svoji kupní sílu v každém ze scénářů: buď kvůli zápornému nominálnímu úročení, nebo kvůli výrazné spotřebitelské inflaci,“ vysvětluje Kovanda.

V současné době se nabízí řada alternativních způsobů investování – třeba i do alkoholu. „Například výrobce české whisky Trebitsch nově nabízí možnost investovat do sudů naplněných destilátem, aby získal kapitál pro zvýšení kapacity pálení. Ve skladech firmy teď v dubových sudech zraje 40 tisíc litrů whisky, letos plánuje přidat dalších 80 tisíc litrů čerstvě vypáleného destilátu,“ říká ekonom. Peníze vložené do soudků chce firma úročit až osmi procenty ročně.

Investování samozřejmě představuje rizikovější nakládání s penězi, než když je necháte ležet na účtu. Na účtech ale kvůli nízkým úrokům a inflaci budou ztrácet hodnotu zcela jistě. „Pokud tomu chce zamezit, je právě i investice do whisky jednou z alternativ. A bude tomu tak rovněž do budoucna. I v budoucnu totiž spoření bude znamenat finanční ztrátu, zatímco majetek rozmnoží pouze investování,“ zakončuje Kovanda.