Běhání, návštěvy posilovny i jiné formy pohybu dnes nepochybně patří mezi trendy, se kterými se nejen mladí lidé často chlubí na sociálních sítích. Zastánci tohoto životního stylu budou s největší pravděpodobností pít pouze čistou vodu, vybírat si zdravá jídla, hodně spát a na alkohol by ani nepomysleli. Jenže nejnovější studie dokazuje pravý opak.

Výzkumníci z Cooperovy kliniky v Dallasu dospěli k závěru, že lidé, kteří jsou fyzicky zdatní, mají tendenci si dopřávat více alkoholu. Do studie se zapojilo téměř 40 tisíc Američanů, kteří během posledních jednatřiceti let navštěvovali zmíněnou kliniku.

Účastníci pravidelně chodili na roční prohlídky, absolvovali testy na běžeckém pásů a zároveň odpovídali na otázky, které se týkaly jejich cvičení, pitného režimu i konzumace alkoholu. Do výzkumu byli zařazeni lidé, kteří alkoholickým nápojům holdují alespoň jednou do týdne.

Autoři studie zjistili, že lidé se střední a vysokou úrovní fyzické aktivity konzumují mírně vyšší nebo vyšší množství alkoholu než účastníci s nižší mírou fyzické aktivity, a to jak muži tak ženy. Fyzická aktivita a konzumace alkoholu je podle odborníků propojená. To znamená, že lidé více pijí ve dnech, kdy cvičí.

Jak je ale možné, že sportovně založení lidé mají tendenci více holdovat alkoholu? Autoři studie přiznávají, že je výsledek studie nepřekvapil. Už v předešlých výzkumech totiž zjistili, že u mužů i žen, kteří si dopřáli alespoň jeden alkoholický nápoj denně, je dvakrát dvakrát vyšší pravděpodobnost, že začnou cvičit. Totéž potvrdila i studie, která se týkala studentů. Ti, kteří byli sportovně založení, pili více než studenti, pro které je sport sprosté slovo.

Mínusem předešlých výzkumů však bylo to, že zkoumaly úzké skupinky mladých lidí a spoléhaly se na jejich subjektivní informace. Aktuální studie Cooperovy kliniky se naopak může pochlubit objektivitou a širokým spektrem účastníků v rozdílných věkových skupinách.

Důvod větší obliby alkoholu u milovníků sportování je podle výzkumníků zřejmě společenský. Zamířit po cvičení s kamarády na pivo, může být jakýmsi rituálem, prostřednictvím kterého se člověk odměňuje za výkon.

Ve hře je i morální odůvodňování. Jde o efekt, při kterém si člověk dovolí udělat něco špatného nebo nemorálního poté, co udělal něco dobrého. Znamená to, že po cvičení mají lidé tendenci si myslet, že udělali pro své zdraví maximum, a proto jsou benevolentnější, pokud udělají nějaký přešlap. Kvůli „jednomu pivu“ se přeci svět nezhroutí, protože ti, kteří cvičí, si takový prohřešek přeci mohou dovolit.