Slavný herec a aktivista Leonardo DiCaprio varoval, že máme před sebou nejdůležitějších devět let v životě. Podle něj poté nastanou na naší planetě nezvratné změny. Teplota na zeměkouli se prý totiž zvedne o více než 1,5 stupně Celsia a svět už nikdy nebude jako dřív. Řekl to v rozhovoru pro Deadline. DiCaprio přišel také s řešením, jak této situaci zabránit.

„Ve svém životě mám dvě velké vášně. Je to herectví a ochrana přírody společně se šířením poselství o klimatických změnách. Myslím si, že ve světě panují obavy z toho, že mocní – soukromý sektor a vlády – nepřicházejí s řešením dost rychle,“ vysvětlil DiCaprio v rozhovoru s tím, že na změny máme už jen devět let.

„Jestli jsi jednotlivec, musíš se začít zapojovat. Musíš volit takové politiky, které tento problém trápí a vědu berou vážně,“ vyzval slavný herec ke kolektivní spolupráci. Jedině tak je podle něj možné klimatické změně zabránit.

DiCaprio následně apeloval na Spojené státy, aby byly příkladem pro zbytek světa. Podle něj by měly se změnami začít co nejdříve, protože jde o bohatou zemi. Zatím prý ale nevyvíjí dostatek aktivit k tomu, aby oteplování planety zabránily.

To nejhorší nás podle slavného herce teprve čeká. DiCaprio hovořil o tom, že pokud se teplota na planetě zvedne o 1,5 stupňů Celsia, začnou se oteplovat oceány, roztají ledovce i tundra.

„Většinu uhlíku, který jsme vypustili do atmosféry, pohltily oceány. Zatím proto nepociťujeme skutečný vliv klimatických změn. Ale oceány už se teď začínají oteplovat, a to rekordně rychle. Každý rok je tepleji a tento jev se nezastaví,“ dodal slavný herec.

Řeč došla také na aktuální filmový hit K zemi hleď! (Don’t Look Up), ve kterém DiCaprio hraje hlavní roli. „Jsem moc hrdý, že film vytváří prostor pro diskuzi. Tento film sledují lidé po celém světě a mezi světovou komunitou panuje pocit úzkosti. Kdo ví, jestli dokáže cokoliv změnit, ale jsem rozhodně hrdý, že jsem součástí uměleckého počinu jako je tento. Jak řekla Jennifer Lawrence ve filmu, alespoň jsme to zkusili,“ uzavřel DiCaprio.