Mobilní síť páté generace 5G vybuduje společnost CETIN výhradně na technologiích švédské společnosti Ericsson. Na svém Twitteru o tom v pondělí informoval Vladimír Mlynář, člen představenstva skupiny PPF, která je stoprocentním vlastníkem telekomunikační firmy CETIN. 

Ano, vítězem tendru je společnost Ericsson. Jakmile v CETINu dokončíme zbývající právní formality, zveřejníme podrobnější informace,“ informovala podle webu Lupa.cz mluvčí telekomunikační společnost Klára Zavadilová. Další detaily výběrového řízení ale zatím nechtěla komentovat. Detailní informace ohledně celého tendru mají být zveřejněny v průběhu několika následujících týdnů.

Společnost CETIN je největším provozovatelem mobilních a pevných telekomunikačních sítí v Česku. Jejím úplným vlastníkem je společnost PPF, které zároveň patří také 80 procent mobilního operátora O2. 

Švédská technologická společnost Ericsson je jedním z největších světových dodavatelů technologie 5G. Jejími konkurenty v této oblasti jsou třeba Nokia nebo Huawei. Právě společnost z Šen-čenu považuje několik zemí za bezpečností riziko kvůli možnému napojení na čínskou vládu. Kvůli sítím 5G navštívil v létě Česko také americký ministr zahraničí Mike Pompeo. Snažil se přesvědčit naší vládu o nebezpečnosti technologií firmy Huawei.

Spousta lidí se tu podivovala nad fotkou Petra Kellnera. Hodně lidí se divilo, že nákup CME byl prověřen tolika institucemi a pak bez problémů povolen. Tolik lidí přitom tvrdilo, že to bude jinak. Tak teď další ‘překvapení’: rozhodli jsme, že v ČR bude CETIN sítě 5G stavět na Ericsson,” napsal Mlynář na Twitteru i v narážce na to, že je společnost PPF obviňována z napojení na Čínu. Připomněl i nedávno zveřejněnou fotografii majitele PPF Petra Kellnera na sociálních sítích, na které se nejbohatší Čech ukázal celý v černém a černé roušce.