Ruku na srdce – jak dlouho spíte na stejném polštáři? Už po několika měsících si můžete zadělávat na zdravotní problémy. Podle lékaře je ideální měnit polštář každé dva roky.

Obrovský poprask vyvolalo video, které před několika dny zveřejnil na sociální síti Tik Tok lékař z Londýna Karan Raj. Ten se roky věnuje online výuce a kromě toho se snaží široké veřejnosti vysvětlovat různá medicínská témata tak trochu jinak.

Tentokrát se rozhodl lidem ukázat, co se děje s naším polštářem po pár letech používání. A během několika vteřin nenechal nikoho na pochybách, že je dobré investovat do nových lůžkovin. Mnozí totiž mění pouze povlečení, na čištění samotného polštáře se často zapomíná, a tak nám leží v posteli plný prachu a mikroorganismů.

Měli byste polštář měnit nejméně jednou za dva roky. Průměrný člověk ztratí za rok okolo čtyř kilogramů kůže. Většina končí v posteli a na polštáři, což vytváří přímo hostinu pro mikroskopické roztoče,“ vysvětluje ve videu lékař.

A vzápětí šokuje dalším faktem: „Jeden roztoč vyprodukuje každý den kolem 20 kusů trusu – a teď si to vynásobte těmi stovkami, které jich v polštáři žijí.“ To už jednoho trochu zneklidní, co? Přitom hromadění výkalů roztočů může působit dýchací potíže a vést i k alergiím.

To ale není všechno! Všimli jste si někdy při převlékání polštáře žlutých či nahnědlých skvrn? Není to nic jiného než pot a mastnota z vašeho těla, která se měsíce a roky na látce hromadí. Taková vlhká místa mohou být ideální prostředím pro růst plísní a množení bakterií.