Pokud trpíte arachnofobií, raději ani nečtěte dále. O naprosto děsivý zážitek se totiž podělila matka z Tasmánie. V autíčku svého čtyřletého syna objevila obrovského pavouka, který už dokonce stihl naklást vajíčka.

Hrůzostrašný objev učinila Australanka Brooke Thorpeová ve chvíli, když jí synovu hračku donesl dvouletý synovec. Protože část autíčka byla odlomená, všimla si, že uvnitř je pavouk, který má navíc pod sebou plný vak vajíček, informoval deník Daily MailNamísto toho, aby se pavouka zbavila, odložila autíčko na bezpečné místo, dokud se nevylíhnou malí pavouci. Syn byl podle matky z nálezu doslova nadšený.

Facebook / Australian spider identification page

Maminka našla v synově hračce pavouka s nakladenými vejci | FOTO: Brooke Thorpeová

Arachnolog Robert Raven z muzea v australském Queenslandu prozradil, že jde o pavouka z rodu maloočkovitých. Ve vaku mohlo podle něj být zhruba 100 až 200 vajíček. Pavouk zůstal u vaku proto, aby sledoval, zda jsou jeho potomkové v pořádku. Raven vysvětlil, že samička musela vajíčka zrovna čerstvě naklást, protože zbarvení vaku bylo ještě bílé. U vajíček podle něj zůstane zhruba dva až tři týdny.

Pavouci mají tendenci zdržovat se na bezpečných místech, aby své mladé a sebe ochránili například před větrným počasím,“ prozradil deníku odborník, čímž vysvětlil, proč si samice vybrala na kladení vajíček právě dětskou hračku. Raven zároveň ale upozorňuje, aby lidé s pavouky nemanipulovali a raději se jim vyhýbali do doby, než se mláďata vylíhnou.

Pavouci z rodu maloočkovitých patří v Austrálii k mimořádně rozšířeným druhům. I přes své větší rozměry nejsou považováni za nebezpečné. Jejich kousnutí sice může způsobit nepříjemnosti, většinou však v případě nebezpečí volí spíše útěk než útok. „Tito pavouci jsou jen mírně jedovatí. Nikdy ale nekousnou, pokud je někdo nevyprovokuje. Pavouk u nás doma byl docela malý, máme tady mnohem větší,“ popsala webu yookee.cz paní Thorpeová.