Světové známé společnosti Disney bude letos 16. října tohoto roku sto let. Oslavy pod názvem Disney100 potrvají po celý rok a vyvrcholí právě na podzim. Tento víkend společnost na Super Bowlu zveřejnila reklamní spot, kterým si připomíná století příběhů a inovací. Obsahuje scény z ikonických Disney filmů, seriálů, jevištních produkcí a zábavních parků podkreslené hlasem zakladatele studia Walta Disneyho. Kromě současných hitů franšízy Marvel, Star Wars a Avatar jsou použité i záběry z klasik jako Peter Pan, Popelka, Šípková Růženka nebo Lví král.

„V době, kdy si připomínáme naše historické 100. výročí, je pozoruhodné ohlédnout se zpět na odkaz Walta Disneyho a jeho vášnivou snahu o dokonalost, která i dnes pohání společnost vpřed. Jsme neuvěřitelně vděční generacím lidí na celém světě za to, že jsou součástí naší historie a že naše příběhy a postavy pozvali do svých životů,“ řekl Robert Iger, generální ředitel The Walt Disney Company. „Disney100 představuje oslavu všech našich fanoušků a rodin a našich vypravěčů a kreativních vizionářů, jejichž talent a představivost vytvořily magické okamžiky, díky nimž je Disney tak trvalou součástí světové kultury,“ dodal.

Zábavní parky Disney již začaly s akcemi pod záštitou Disney100 na začátku roku, kdy představily nové atrakce, tematicky laděné občerstvení a merch. S oslavami jsou ale spojené i premiéry některých dlouho očekávaných filmů. V pátek 17. února bude například debutovat nejnovější film studia Marvel, Ant-Man and The Wasp: Quantumania. V květnu vyjde hraný remake pohádky Malá mořská víla, v létě třetí díl Strážců Galaxie, pokračování úspěšného filmu Captain Marvel a animovaný film Mezi živly. Na konci listopadu pak půjde do kin snímek Přání.

Disney chystá také výstavu Disney100: The Exhibition, která bude mít světovou premiéru 18. února v The Franklin Institute ve Filadelfii. Výstava obsahuje celkem deset galerií, ve kterých Disney přiblíží své příběhy prostřednictvím nových technologií. Svůj trezor otevřou i Archivy Walta Disneyho, kde je uloženo přes 250 uměleckých děl, filmových artefaktů, kostýmů a rekvizit, atrakce zábavních parků a další. Výstava následně poputuje po Spojených státech a po Evropě.

V den výročí vzniku, tedy 16. října, se po celém světě chystají koncerty největších hitů z filmů v provedení živého orchestru a hostujících zpěváků. V Praze se koncert koná v O2 areně.

Bohatě propagované oslavy stého výročí ale doprovází i kritika. Společnost Disney jen před několika dny oznámila, že propouští 7 tisíc zaměstnanců. Za umístění minutu a půl dlouhého reklamního spotu do Super Bowlu přitom zaplatila minimálně 7 milionů dolarů (155 milionů korun), odhaduje se ale až trojnásobek. Společnost k tomu jen uvedla, že použila předchozí reklamní rozpočet k pokrytí nákladů na propagaci spotu a další komentáře odmítla. Zpráva o hromadném propuštění se navíc objevila ve stejný den, kdy šéf společnosti oznámil, že se připravuje pokračování filmů Toy Story, Ledové království a Zootropolis.

Disney100 | VIDEO: YouTube / Disney

Fanoušci teď kritizují nešťastné načasování spotu oslavující firmu, která ve Spojených státech zaměstnává nemalé množství lidí a zapojuje se i do politického dění v zemi.