Na začátku pandemie se zdálo, že je covid-19 respirační nemoc, ze které se většina nakažených úplně zotaví. Ukazuje se však, že tisíce pacientů má problémy s takzvaným dlouhodobým covidem. Týká se především mladých a do té doby zdravých lidí v mladém a středním věku. Vyplývá to ze studie slovenské iniciativy CovidHelper.

Studie odhalila, že dlouhodobé následky covidu-19 trápí častěji ženy (60 %) než muže. Jde o problémy, které postihují nejen starší a zranitelnější lidi po dlouhém pobytu v nemocnici. Dlouhodobý covid se totiž často týká mladších lidí. Median takových pacientů je 43 let, vyplývá z výsledků.

„Celkově jsme nezjistili žádný vztah mezi vážností dlouhodobého covidu a věkem nebo obezitou. Téměř 90 procent vzorků tvořili jednotlivci, kteří měli příznaky akutního covidu, ale zvládli jej doma bez nutnosti hospitalizace,“ vysvětluje Miroslav Beblavý z iniciativy CovidHelper, která pomáhá nemocným vyrovnat se s koronavirem a jeho následky.

Údaje pochází z 3035 dotazníků pacientů s prodělaným onemocněním covid-19, kteří poskytli informace o svém zdravotním stavu prostřednictvím webové aplikace mezi 22. únorem až 22. březnem letošního roku.

Po covidu zůstávají následky

Výraznější omezení v běžném životě pociťují po překonání viru téměř dvě třetiny respondentů (65 %). Problémy jsou spojeny například se sportovními aktivitami, soustředěním se na práci nebo chůzí po schodech.

„Naše data potvrzují, že dlouhodobý covid má různé projevy – obrovská únava, neschopnost se nadechnout, zapomínání, bolestivá menstruace – vir si nevyzpytatelně vybírá, kterou část těla napadne,“ vysvětlili autoři studie s tím, že u drtivé většiny pacientů se kombinují různé problémy. Více než 40 procent z nich má dokonce problémy ze čtyřech nebo dokonce pěti úplně jiných oblastí, jako jsou problémy srdeční, cévní, neurologické, pohybové nebo zažívací.

„Právě tito pacienti dokazují potřebu léčby skupinou odborníků z různých oblastí. Vidíme to například v postcovidových centrech ve Velké Británii. V této oblasti vidíme největší potenciál pro další výzkum. Díky podrobnějším datům o pacientech je bude možné rozdělit do skupin, ve kterých bude možné předpovědět jejich komplikace a poskytovat jim efektivní léčbu šitou na míru,“ dodali autoři výzkumu.