V mnoha zemích světa přibývá počet naočkovaných lidí proti covidu-19. Odborníci v této souvislosti upozorňují, co byste měli udělat poté, co na vás přijde řada. Jednoduché kroky a opatrnost vám totiž mohou v budoucnu ušetřit spoustu starostí a nepříjemných otázek.

Vakcína proti onemocnění covid-19 a vydávání očkovacích průkazů se stává běžnou realitou. Pokud už jste očkování absolvovali, experti doporučují několik věcí, na které byste neměli zapomínat, informuje televize ABC.

Vyfoťte si doklad o prvním očkování

Je velmi užitečné vyfotografovat si doklad o tom, že jste byli naočkováni. A to pro případ, že byste dokument náhodou ztratili. „Je důležité, aby lidé měli záznam o tom, kdy jim byla podána vakcína,“ vysvětluje doktorka Krutika Kuppalliová z amerického výzkumného centra Johnse Hopkinse.

Očkovací průkaz vám může v následujících měsících ulehčit život

Podle odborníků může úplné očkování vrátit lidi do normálního života. Očkovací průkaz vám v budoucnu pravděpodobně ulehčí cestování a zároveň je dokladem, že se zřejmě nebudete muset nechávat testovat. Uchovejte proto průkaz tak, jako jiné důležité doklady.

Zatím sice není jasné, na jakém principu budou fungovat takzvané covid pasy. Do té doby, než se politici domluví na konkrétních podmínkách a pravidlech jejich používání, bude očkovací průkaz nejspolehlivější způsob, jak dokážete, že jste naočkovaní.

Pokud průkaz omylem ztratíte, požádejte o nový

V případě ztráty očkovacího průkazu experti doporučují vrátit se tam, kde vám byla vakcína podána a požádat o vystavení náhradního dokladu.