Začínala jako scénáristka, teď stojí s manželem v čele těžce zkoušené země. Řeč je o první dámě Ukrajiny Oleně Zelenské (44). Narodila se ve stejném roce a dokonce i ve stejném městě jako současný prezident Volodymyr Zelenskyj, dvojice se však seznámila až při studiích na vysoké škole.

Zelenská se narodila v roce 1979 ve městě Kryvyj Rih jako Olena Kijašková. Studovala architekturu, později se však vydala na dráhu scénáristky. Tou i přes funkci první dámy zůstává dodnes. Pracuje pro ukrajinskou produkční společnost Studio Kvartal 95, kterou spoluzakládal právě Volodymyr Zelenskyj.

Studio je například autorem populárního seriálu Sluha lidu, kde se Zelenskyj proslavil postavou ukrajinského prezidenta ještě před tím, než se jim skutečně stal.

Olena a Volodymyr se vzali v roce 2003, v červenci 2004 se jim narodila dcera Aleksandra. O devět let později přišel na svět také syn Kiril. Od začátku ruské invaze na Ukrajinu prezident Zelenskyj tvrdí, že je terčem číslo jedna. Jeho rodina prý následuje hned po něm.

Zelenská, která se stala první dámou v roce 2019, před nějakou dobou přiznala, že byla proti kandidatuře manžela na prezidenta. Podle jejich slov to znamenalo celkovou změnu směřování života. Když už se tak stalo, plánovala zůstat v pozadí.

Nakonec však využila svou pozici pro prosazování sociálních témat. Angažovala se například ve výživové reformě na ukrajinských školách. Ve současné válce je pak oporou občanům.

„Takhle vypadá momentálně Ukrajina. Tady je video, které může vidět celý svět – jsme ve válce. Kvůli Putinovu útoku musí Ukrajinci brát své děti do sklepů a bojovat s nepřítelem pod zdmi svých domovů. Ukrajina je klidná země. Jsme proti válce a nezaútočili jsme první. My se však nevzdáme. Podívej světe. Bojujeme za mít i ve vašich zemích,“ napsala na Instagramu první dáma.