Majitelé domácích mazlíčků by si měli dávat pořádný pozor. Zvířata totiž doma dokáží napáchat pořádnou neplechu. Například kočky jen v hlavní městě Jižní Koreje za necelé tři roky způsobily více než sto požárů tím, že zapnuly sporák. Informoval o tom web Mercury News. Podobné katastrofy se však nevyhýbají ani Česku. Minulý rok takový případ řešili hasiči v Karlovarském kraji. Na vině však nebyla kočka, ale pes.

Úřad pro požáry a katastrofy v jihokorejském Soulu vydal upozornění, aby lidé dávali pozor na své čtyřnohé mazlíčky. Podle něj totiž jen kočky od ledna 2019 do listopadu 2021 způsobily 107 požárů. Příčinou bylo zapnutí sporáku tím, že na něj zvíře vyskočilo.

Více než polovina takových požárů dokonce vznikla ve chvíli, kdy byli majitelé obydlí doma. Podle úřadu byli dosud při takových incidentech zraněni čtyři lidé. „Požáry způsobené kočkami se objevují pravidelně. Radíme lidem s domácími mazlíčky, aby tomuto problému věnovali zvýšenou pozornost, protože požár se může rychle rozšířit,“ varuje pracovník úřadu Chung Gyo-chul. Odborníci proto doporučují odstranit od sporáku hořlavé předměty, jako jsou například papírové utěrky.

Případy se nevyhýbají ani Česku

Podobné problémy však mají i v jiných zemích. Například ve Spojených státech jsou domácí mazlíčci zodpovědní za zhruba tisíc takových případů ročně. Výjimkou ale není ani Česká republika. Loni v září museli hasiči vyrazit k požáru bytu v sedmipatrovém domě v Sokolově.

Oheň v kuchyni se jim tehdy naštěstí podařilo uhasit během pár minut a nikdo tak nebyl zraněn, vysoká nebyla ani způsobená škoda. „Majitel bytu má instalovanou kameru, přes kterou může kdykoliv sledovat, co se uvnitř bytu děje. Ze záznamu této kamery zjistil vyšetřovatel požárů, že příčinou je pes, který dokázal zapnout sporák,“ popsal tehdy mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.

Na záběru je vidět, jak se jeden ze dvou psů v bytě snaží nejspíš něco sebrat na vypnutém sporáku a přitom se mu ho podaří zapnout. „Volným rozvojem tepla poté začne hořet plastové nádobí na spotřebiči a oheň se rozšířil i na část dalšího vybavení kuchyně. V tu chvíli již ale sousedé cítili kouř z bytu, zalarmovali hasiče, a požár se tak rychle podařilo dostat pod kontrolu,“ vysvětluje Kasal.

Podle hasičů je důležité takovýmto událostem předcházet. „Pokud jsou stejně jako v tomto případě v bytě ponechána zvířata bez dozoru, je nutné zajistit byt a vše v něm, aby se v maximální míře zamezilo vzniku požáru či jiné mimořádné události,“ radí mluvčí.