Lidem by letošní dovolené v Česku mohli zaplatit jejich zaměstnavatelé, přispět by měl i stát. Podle ministryně pro místní rozvoj by toto opatření mělo přimět Čechy více utrácet v tuzemských hotelích a restauracích.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (za ANO) plánuje zavedení takzvaných rekreačních poukazů. Na jejich úhradě by se finančně podílel stát, zaměstnavatel i zaměstnanec. Lidé by je mohli využívat v tuzemských hotelích a restauracích, které jsou nyní kvůli mimořádným opatřením uzavřeny.

Dostálová chce tímto způsobem pomoci firmám, které podnikají v cestovním ruchu. „V tomto odvětví u nás pracují tisíce zaměstnanců, pro které nyní přichází krize,“ řekla ministryně s tím, že o návrhu bude ještě rozhodovat vláda.


Na konkrétní podobě programu spolupracuje Ministerstvo pro místní rozvoj s Fórem cestovního ruchu ČR. „S paní ministryní soustavně komunikujeme a jsme v denním kontaktu. Připravujeme konkrétní program, který by mohl pomoci k opětovnému rozjezdu cestovního ruchu v České republice,“ potvrdil šéf fóra Viliam Sivek.

Odvětví cestovního ruchu u nás tvoří téměř tři procenta HDP České republiky a zaměstnává více než 240 tisíc lidí.