Vláda na svém čtvrtečním jednání odsouhlasila kvůli šíření koronaviru změny v žádostech o sociální dávky. Rodiny a senioři nově nebudou muset dokládat své aktuální příjmy.

Lidé, kteří pobírají přídavek na dítě, příspěvek na bydlení nebo zvýšený příspěvek na péči zřejmě nebudou muset pro nárok na výplatu ve 2. čtvrtletí dokládat úřadu práce příjmy a náklady na bydlení za první tři měsíce letošního roku. Dávky by jim byly dál vypláceny podle předchozích údajů.

Mimořádnou úpravu na svém jednání odsouhlasili ministři. Vláda tímto krokem chce zamezit setkávání velkého množství lidí na úřadu. Zákon ještě musí schválit ve stavu legislativní nouze Parlament a podepsat prezident.

Chceme teď ulehčit lidem i úřadům život a minimalizovat možnosti přenosu nákazy koronavirem. Omezení papírování je v této složité době naprosto logický krok. Věřím, že se mnou budou souhlasit i poslanci a senátoři a zákon projde legislativním procesem hladce,“ řekla ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD).

Pokud se během prvních 3 měsíců letošního roku lidem pobírajícím tyto dávky změnily příjmy nebo se zvýšily náklady na bydlení a mají nárok na více peněz, mohli by tyto změny doložit, jakmile to bude možné. Úřad práce to zohlední od měsíce, ve kterém tuto informaci dostane, vysvětluje ministerstvo práce.

Jedná se o mimořádnou právní úpravu, která bude platná pouze pro omezené časové období z důvodu vyhlášeného nouzového stavu,“ doplnila Maláčová.