Zprávy o zdražování jsou v Česku téměř na denním pořádku. Připravit si plné peněženky bude potřeba i na elektřinu. Zatímco ještě v letošním prvním čtvrtletí byla její obvyklá cena kolem 1 500 až 1 600 korun za megawatthodinu, v nových cenících z června není výjimkou suma přes 2 000 korun. Existuje však možnost, jak ušetřit.

Mohou za to emisní povolenky Evropské unie, které jsou rekordně drahé. Jejich cena poprvé v historii překonala úroveň 57 euro za ekvivalent tuny oxidu uhličitého vypuštěného do ovzduší. „Jen v letošním roce tak emisní povolenky EU zdražily o více než padesát procent. Podle německé banky Berenberg se do konce letošního roku budou povolenky prodávat za zhruba 110 euro,“ prozradil hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Ekonom připomíná, že Evropská komise tento měsíc předloží soubor nových opatření, jak učinit unijní ekonomiku zelenější. „Bude mezi nimi i návrh zatížit povolenkami i námořní přepravu. Bude-li tento návrh uveden do praxe, zdraží námořní přeprava, tedy i zboží, které se jejím prostřednictvím přepravuje, od potravin, přes oděvy, hračky až třeba po elektroniku,“ upozorňuje Kovanda.

Dosud povolenky musely nakupovat hlavně elektrárny, teplárny a průmyslové podniky. Rozšíření okruhu, v němž jsou povolenky vyžadovány, pochopitelně zvýší poptávku po nich, což podporuje růst cen.

„Právě také v důsledku dramaticky zdražujících povolenek rapidně stoupá cena silové elektřiny, tedy elektřiny prodávané velkoobchodně. Od její ceny se odvíjí to, kolik za elektřinu platí běžné domácnosti,“ pokračuje ekonom.

Kromě zdražujících emisních povolenek podle něj cenu elektřiny pro české domácnosti žene vzhůru také postupující uzavírání německých uhelných a jaderných elektráren. „Zdražování silové elektřiny v Německu se projevuje růstem její ceny v Česku, jelikož Česko je de facto součástí německé energetické soustavy,“ vysvětluje Kovanda.

Ceny emisních povolenek porostou i nadále, stejně jako se budou nadále uzavírat německé elektrárny. Domácnosti v Česku tak rozhodně neprohloupí, když cenu elektřiny zafixují na co nejdelší období, tedy na tři roky,“ radí ekonom. Potíž je podle něj ale v tom, že téměř všichni významní poskytovatelé elektřiny již fixní produkty zdražili.