Slova ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) nenechala klidným bývalého šéfa státní kasy Miroslava Kalouska (TOP 09). Navýšením vládní rozpočtové rezervy na řešení krizových situací o 20 milionů korun si podle něj kabinet dělá z lidí legraci. Jde o peníze, které mají jít na pokrytí prvotních nákladů následků tornáda, které se ve čtvrtek prohnalo jižní Moravou.

„Právě jsme se na vládě dohodli na navýšení vládní rozpočtové rezervy na řešení krizových situací o 20 milionů korun. Tyto peníze budou na základě žádosti Jihomoravského kraje obratem poskytnuty formou dotace na pokrytí prvotních nákladů na likvidaci následků čtvrtečního tornáda,“ oznámila v pondělí na Twitteru šéfka státní kasy Alena Schillerová.

Její slova ale ze židle nazvedla bývalého ministra financí Miroslava Kalouska. „Děláte si legraci? Celkové výdaje státu jsou 1 803,3 miliardy korun. Vládní rozpočtová rezerva pro nepředvídatelné výdaje je 6,5 miliardy korun. A Vy nám slavnostně oznamujete její navýšení o 20 milionů?! Jste fakt tak neschopní, nebo si děláte z lidí srandu? Změňte priority v desítkách miliard!“ vzkázal.

„Při těchto poměrech bych se raději zastřelil, než abych činil 20 milionů předmětem samostatného usnesení vlády, a ještě se tím chlubil. Podotýkám, že podle zákona 218/2000 Sb. má ministr financí vlastní pravomoc z vládní rozpočtové rezervy do 50 milionů. 20 milionů je 0,0003 vládní rozpočtové rezervy. Že se nestydíte, Aleno Schillerová,“ pokračoval Kalousek.

O navýšení finančních prostředků na řešení krizových situací o 20 milionů z vládní rozpočtové rezervy, rozhodl kabinet Andreje Babiš (ANO) na svém pondělní jednání. „Dotace bude udělena v souladu s vládou schválenými Zásadami postupu při použití finančních prostředků z účelové rezervy na řešení krizových situací, jejich předcházení a odstraňování jejich následků,“ vysvětlila mluvčí vlády Jana Adamcová.