Evropský parlament ve čtvrtek schválil rezoluci odsuzující nelidské podmínky, ve kterých je vězněn ruský opoziční politik Alexej Navalnyj. Schválený dokument zároveň vyjadřuje podporu všem statečným politickým vězňům a lidem, kteří bojují za demokracii v Rusku. Rezoluci podpořilo 497 europoslanců, 17 jich pak hlasovalo proti a 33 se zdrželo. 

Navalnyj je v současné době zřejmě nejvýraznějším kritikem režimu ruského prezidenta Vladimira Putina. Evropský parlament jej už před dvěma lety vyznamenal Sacharovovou cenou za svobodu myšlení. Zacházení s Navalným ve věznici přirovnal Evropský parlament k mučení. Kritikovi ruského diktátora Vladimira Putina nyní hrozí, že skončí za mřížemi až na čtvrt století.

„Alexej Navalný a všichni političtí vězni jsou výraznými symboly pro miliony Rusů, kteří touží po lepší budoucnost pro sebe a svou zemi. A tento symbol se stává silnějším každým dnem, kdy se jeden paranoidní člověk snaží vytrhnout Rusko z Evropy a přiblížit ho nejhorším východním diktaturám,“ řekla v rozpravě česká europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti).

Evropský parlament zároveň v rezoluci vyzval k okamžitému propuštění dalších vězňů Putinova režimu. Jde například o studenta matematiky Dmitry Ivanov či novinářku Maria Ponomarenko. Ti byli uvězněni na základě spojení s Navalným nebo kvůli nesouhlasu s ruskou invazí na Ukrajině. Putin musí být podle europoslanců postaven před soud i za zločiny proti vlastním obyvatelům. Zároveň vyzvali k uvalení sankcí proti osobám, které jsou odpovědné za pronásledování a mučení Rusů, kteří se odvážili demonstrovat proti válce.

„Putin musí být postaven před soud nejen za válečné zločiny, kterých jeho armáda dopouští na Ukrajině, ale také za zločiny, které páchá na ruském obyvatelstvu. Evropa je s Alexejem Navalným a všemi, kdo dnes v Rusku aktivně sní sen o svobodné, demokratické a prosperující zemi. Jako Evropané a Evropanky musíme těmto lidem dodat co nejvíce síly, kolik dovedeme. Aby mohli dál ukazovat diktátorovi, že se nenechají zastrašit žádnými pokusy o umlčení. Aby jako každý diktátor v dějinách zjistil, že ideály umlčet nelze,“ dodala Gregorová.

Válka musí skončit letos

Evropský parlament ve čtvrtek v usnesení také vyzval k přijetí již desátého balíku protiruských sankcí a okamžitému ukončení války na Ukrajině. Putin a další ruští i běloruští představitelé musí podle europoslanců nést odpovědnost za trestný čin válečné agrese na Ukrajině.

,,Ruská nesmyslná válka už stála život tisíců civilistů a statisíců vojáků. Věřím, že Vladimir Putin nečekal, jak moc se proti němu Evropa spojí. Ukázalo se ale, že dokážeme táhnout za jeden provaz. Nyní je klíčové, aby naše podpora nepolevila. A to ať už jde o přímou vojenskou pomoc, další sankční balíčky a hlavně efektivní vymáhání již schválených sankcí, aby je nikdo nemohl obcházet a na válce vydělávat. Bez podpory Západu totiž Ukrajina nevyhraje. Ukrajina přitom bojuje i za nás, za naše hodnoty a za náš mír. Věřím, že ještě letos uspěje,” prohlásil europoslanec Marcel Kolaja (Piráti).

Podle Gregorové musíme udělat vše pro to, aby tento rok válka skončila. ,,V opačném případě je zde velké riziko, že se přetaví do nějaké formy zamrzlého konfliktu, se kterým je velmi obtížné pohnout. Tuto variantu tedy nemůžeme v žádném případě dopustit. Pokud Ukrajina nepřejde do ofenzivní fáze, je jedinou cestou k míru její neustávající podpora. Především pak výrazné přitvrzení protiruských sankcí, a to bez jakéhokoli porušování zákazů obchodování či vývozu součástek. Pomocí těchto kroků můžeme zajistit Ukrajině vítězství,” věří pirátská europoslankyně.

Již desátý balík sankcí by měl postihnout desítky elektronických součástek, používaných v ruských zbraních. Jde například o drony, rakety, vrtulníky či termické kamery a zaměřovače. Balík obsahuje také další postihy vůči konkrétním osobám.

,,Ruskou ekonomiku se nám daří cíleně zasahovat sankčními balíčky a plánujeme v tom jako Evropa pokračovat. Ukrajina musí zvítězit a my máme morální povinnost jí v tom pomoci. Chceme dále posílat na Ukrajinu humanitární i vojenskou pomoc, protože co si budeme nalhávat, Ukrajina brání hranice svobodné demokratické Evropy,“ doplnil europoslanec Mikuláš Peksa (Piráti).