Evropská komise nařídila svým zaměstnancům, aby přestali požívat čínskou sociální síť TikTok. Zákaz se týká jak služebních telefonů, tak těch osobních. A to v případě, že na nich mají nainstalovány pracovní aplikace. Důvodem má být zvýšení bezpečnosti a ochrana před kybernetickými hrozbami. Zaměstnanci se to dozvěděli prostřednictvím emailu, napsal web Euractiv.
„Za účelem ochrany údajů komise a zvýšení její kybernetické bezpečnosti se správní rada Evropské komise rozhodla pozastavit aplikaci TikTok na podnikových zařízeních a osobních zařízeních registrovaných ve službách komise,“ objevilo se v e-mailu, který dostali zaměstnanci Evropské komise ve čtvrtek ráno.
Smazat aplikaci mají co nejdříve, nejpozději však do 15. března tohoto roku. Pokud tak do té doby neučiní, bude jim odepřen přístup k pracovním webům a aplikacím, jako je například email nebo Skype.
🆕🛑 Stopka TikToku: Komise pozastaví používání TikToku na institucionálních i osobních zařízeních registrovaných ve službě Komise. Důvodem je ochrana před kybernetickými útoky vůči Komisi.
Více → https://t.co/Z3Epo98S8w pic.twitter.com/YeuC1j0aFL
— Evropská komise v ČR (@ZEK_Praha) February 23, 2023
„Komise je odhodlaná zajistit, aby její zaměstnanci byli dobře chráněni před stále častějšími kybernetickými hrozbami a incidenty. Je proto naší povinností reagovat na možné kybernetické nebezpečí co možná nejdříve,“ vysvětlila Evropská komise v oficiálním prohlášení. Zda bylo rozhodnutí podmíněno nějakým konkrétním incidentem, však nikdo nesdělil.
„Jsme zklamáni tímto rozhodnutím, které považujeme za zavádějící a založené na zásadně mylných představách,“ řekl webu Euractiv mluvčí sociální sítě TikTok. „Kontaktovali jsme již pracovníky Evropské komise, abychom všechny informace uvedli na pravou míru a vysvětlili, jak chráníme data 125 milionů lidí v celé EU,“ dodal.
Minulý rok v listopadu však TikTok připustil, že v čínské centrále lze získat přístup k osobním údajům uživatelů z celého světa. Toto přiznání následovalo po odhalení časopisu Forbes, že aplikace byla využívána ke špehování novinářů, připomíná web.
Čínská sociální sít byla nedávno zakázána také ve Spojených státech. Stopku dostal TikTok na zařízeních úředníků v jednotlivých státech i na federální úrovni. Ačkoli žádná evropská vláda nenásledovala americký příklad, nizozemským úředníkům bylo údajně doporučeno čínskou aplikaci nepoužívat.