Pirátská europoslankyně Markéta Gregorová vedla v tomto týdnu misi Evropského parlamentu do Moldavska. S tamní novou vládou řešila mimo jiné bezpečnost země s ohledem na rozpínavost Ruska. „Vědí, že mohou ruskou invazi očekávat v podstatě každý den,“ popsala Gregorová. Podle ní se však obávají, že jim nikdo nepřijde na pomoc.

Jedním z témat dialogu v Moldavsku byla podle české europoslankyně vnější bezpečnost Moldavska v kontextu ruské invaze na Ukrajině. Připomněla, že českými médii nedávno kolovaly poměrně dramatické zprávy o tom, že Rusko organizuje v Moldavsku puč a možná chystá i vojenskou agresi s cílem svrhnout proevropského premiéra a prezidentku a zastavit tak evropskou integraci země. Pro Moldavsko však podle Gregorové šlo spíše o potvrzení obav.

„Bylo poučné bavit se moldavskými představiteli tváří v tvář. Zjistíte, že momentální situace je pro Moldavany v podstatě denní chléb, nejpozději pocítěný od začátku ruské invaze na Ukrajině. Vědí zkrátka, že mohou ruskou invazi očekávat v podstatě každý den,“ popsala pirátská europoslankyně.

„Nyní moldavská vláda hledá především záruky. Od NATO, od svých nejbližších sousedů, i Evropské unie. Moldavsko se nebojí toho, že bude napadeno, s tím prostě preventivně počítá. Bojí se ale, že mu nikdo nepřijde na pomoc,“ dodala Gregorová.

O tom, že chce Rusko provést v Moldavsku násilný převrat, mluvila už v polovině února tamní prezidentka Maia Sanduová. Podle ní existují ruské plány na destabilizaci Moldavska již od loňského podzimu, svých cílů ale Rusové nedosáhli díky zákrokům moldavských bezpečnostních složek.

„Materiály získané od našich ukrajinských partnerů poskytují dobrou dokumentaci míst a logistických aspektů pro organizaci těchto podvratných aktivit. Plán také zahrnuje využití osob ze zahraničí pro násilné akce,“ oznámila podle moldavské veřejnoprávní stanice Radio Moldova prezidentka. Hovořila například o lidech z Ruska, Běloruska, Srbska nebo Černé Hory.

„Rusko rovněž počítá s pomocí proruské opozice v Moldavsku,“ doplnila Sanduová a vyzvala všechny státní instituce, aby projevily maximální ostražitost.