Europoslanci ve čtvrtek odhlasovali rezoluci podporující protesty v Číně proti striktním koronavirovým opatřením, ale i čínské vládě. Evropský parlament v něm důrazně odsuzuje čínské potlačování pokojných demonstrací, včetně napadení novinářů. Zároveň požaduje vysvětlení okolností smrti desítky lidí, kterým izolace zamezila opustit hořící budovu. Podle pirátské europoslankyně Markéty Gregorové, která se na boji proti porušování lidských práv dlouhodobě aktivně podílí, je naší historickou povinností podporovat boj za svobodu kdekoli na světě.
Rezoluce mimo jiné odsuzuje nedostatečnou pomoc, způsobenou proticovidovými zábranami, při požáru domu v Urumqi, který měl za následek životy deseti lidí. Ti byli ujgurského etnika, utlačované skupiny, kterou čínská vláda zavírá i do pracovních a koncentračních táborů, což jen podporuje napětí ve společnosti. Rezoluce také podporuje protesty, které jsou nejrozsáhlejším vyjádřením nesouhlasu s kroky čínského režimu od roku 1989.
„Protestující mladí Číňané a Číňanky se nazývají Poslední generací. Jde o generaci, která má díky informační a digitální revoluci mnohem větší rozhled než generace rodičů a prarodičů – a taky docela jiné představy, jak chce naložit se svým dospělým životem a v jaké zemi ho chce prožít. Je ironií osudu, že se jim tentokrát daří tak dobře organizovat i díky tomu, že je čínská vláda zavřela na tak dlouho dovnitř se společnou frustrací. Vlastně takové vládou dirigované bytové semináře,“ vysvětluje Gregorová.
Čína v současné době uplatňuje protipandemická opatření s nulovou tolerancí, takzvaný zero covid. Jejich tragické následky byly spouštěčem protestů v řadě velkých měst, na ty se nabalila i frustrace s autoritářským režimem.
„Ať už se čínské protesty přelijí v něco víc, nebo zůstane u požadavku návratu do normálu, Si Ťin-pchingova vláda má problém. Naší povinností je přehodnotit naši strategii vůči Číně, tedy podpořit protestující Číňany a trvat na dodržování jejich lidských práv – podporou protestů i sankcemi. Celou svou politickou kariéru opakuji, že je naším národním odkazem a povinností hledat po světě univerzální zápasy o svobodu, podobné těm, které jsme s totalitou svedli my, a využívat tuto svou nedocenitelnou zkušenost v diplomacii na jejich podporu všude po světě,“ zdůrazňuje europoslankyně Gregorová.