Dosluhující vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček na pondělním jednání předsednictva ČSSD oznámil rezignaci na funkci předsedy strany. Zájem o tuto pozici má nyní současná místopředsedkyně sociálních demokratů Jana Maláčová. Její nápad ale zřejmě velmi pobavil exministra zdravotnictví za ČSSD ve vládě Bohuslava Sobotky a člena strany Svatopluka Němečka. Na Twitteru krok Maláčové přirovnal ke komunistické straně, následně svá slova však smazal.

„Jana Maláčová jako nová předsedkyně nové ČSSD?? To je jako by v roce 1989 odstoupil Milouš Jakeš a kandidaturu na generálního tajemníka ohlásil Vasil Bilak s tím, že chce přinést nový vítr,“ reagoval na sociální síti bývalý ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Později však svůj příspěvek odstranil.

Twitter / Svatopluk Němeček

Svatopluk Němeček už svůj tweet smazal | FOTO: Twitter / Svatopluk Němeček

Maláčová svůj zájem o post šéfky sociální demokracie oznámila na pondělním jednání předsednictva strany. „Právě jsem předsednictvo ČSSD informovala, že budu kandidovat na předsedkyni strany. Osobně podporuji prosincový termín sjezdu. Přála bych si stranu sjednotit, posílit spolurozhodování členské základny a činnost postavit na programové a spolkové činnosti a politickém aktivismu,“ informovala na Twitteru.

Hamáček odstoupení z nejvyšší stranické funkce avizoval už po fiasku sociálních demokratů v parlamentních volbách před více než dvěma týdny. Podle něj dali voliči jasně najevo, že si přejí pravicovou vládu a levice v Poslanecké sněmovně zastoupena nebude. „Mrzí mě to, nicméně je to rozhodnutí našich občanů,“ prohlásil v sobotu 9. října po sečtení hlasů.

Končící vicepremiér a ministr vnitra sociální demokracii vedl od února 2018, pozici obhájil o rok později v březnu a letos v dubnu.  Do sjezdu Hamáčka v čele strany zastoupí statutární místopředseda Roman Onderka.

„Sociální demokracie musí učinit veškeré kroky pro to, aby se za čtyři roky dostala zpátky do Sněmovny,“ prohlásil Onderka s tím, že do vedení ČSSD už kandidovat nebude. „Měly by nastoupit nové tváře,“ dodal.