Neschopnost zabíjí. S takovým názvem koluje na internetu video, ve kterém lidé vyprávějí smutné příběhy z pandemie koronaviru. Podle nich je za úmrtí jejich blízkých odpovědná neschopná vláda a samotný premiér Andrej Babiš (ANO), který zemi řídil chaoticky. 

V České republice během pandemie zemřelo 30 483, podle iniciativy Neschopnost zabíjí 20 tisíc z nich zbytečně. „Čísla jsou neúprosná. Prosté srovnání statistik s okolními zeměmi jasně ukazuje, že žádná jiná vláda za sebou nezanechala tolik mrtvých v přepočtu na obyvatele jako ta Babišova. Pokud by v našem čele stál někdo aspoň tak schopný jako v Německu, Rakousku nebo třeba Estonsku, 20 tisíc životů našich spoluobčanů mohlo být ušetřeno,“ vysvětluje autor myšlenky Jan Jelínek.

Těžce zkoušení lidé na videu, které koluje na sociálních sítích, lidé vzpomínají na tragické osudy svých blízkých. „Trvalo jim týden, než mi zavolali. Kdyby to stihli jen o den dřív, mámu bych nenakazila. V životě by mě nenapadlo, že ji tehdy uvidím naposledy. Když si vzpomenu na všechny ty Babišovy kecy o chytré karanténě, zmítá se mnou vztek a bezmoc,“ vypráví jedna z žen.

„Andrej Babiš oddaloval opatření z důvodu voleb, a na to konto potom umřela spousta lidí. A my jsme padali na huby,“ popsala lékařka z motolské nemocnice, která stejně jako ostatní vystupující nemá uvedeno své jméno. Jsem naštvaná. Mohlo to být všechno úplně jinak. Děda tady mohl být, mohl žít,“ uvedla další z žen.

„Pan premiér si dovolí říct, že jsme best in covid. Kdybychom byli alespoň průměrní v Evropské unii, tak by 13 tisíc lidí mohlo žít. Mezi nimi možná i moje paní,“ popsal muž se slzami v očích. Premiér Andrej Babiš slova pronesl loni na konci srpna na Bledském strategickém fóru. O měsíc později začala v Česku druhá vlna nákazy, mnohem silnější než na jaře 2020. Česká republika se následně po strmém nárůstu počtu nakažených i zemřelých stala jednou z nejhůře zasažených zemí na světě s ohledem na počet obyvatel.

Autoři videa Babišovi vyčítají zhroucení chytré karantény, neposlouchání odborníků a váhání s opatřeními, nezvládnutou komunikaci a demotivaci od zodpovědného chování. „Nemůžeme se dívat na to, jak se Andreji Babišovi a jeho marketingovému týmu daří před volbami nechat Čechy zapomenout na brutální selhání vlády při řešení pandemické krize. Dva ze tří Čechů, kteří na covid umřeli, umřít nemuseli, pokud bychom si zvolili schopnou vládu. Za pomoci jednotlivých příběhů na to chceme poukázat. Lidé na to nesmí u voleb zapomenout,“ doplnil Jan Jelínek.