Že Češi v loňském roce nejvíce řešili dění kolem epidemie koronaviru, asi nikoho nepřekvapí. Zájem ale měli také o prezidentské volby ve Spojených státech nebo seriál Slunečná. Vyplývá to z dat společnosti Google, která pravidelně zveřejňuje, jaké jsou trendy ve vyhledávání na internetu.

Žebříček nejvyhledávanějších slov v minulém roce v Česku ovládl koronavirus. Tento termín nejvíce lidé vyhledávali v průběhu loňského března, kdy se u nás nákaza objevila. Kolik uživatelů ale konkrétní výraz hledalo, Google nezveřejňuje.

Lidé se v souvislosti s epidemií zajímali také o tehdejší ministry zdravotnictví Adama Vojtěcha a Romana Prymulu. Klidným je nenechal ani evoluční biolog Jaroslav Flégr, který se k epidemické situaci vyjadřuje často v médiích.

Češi na internetu často vyhledávali také informace o amerických prezidentských volbách. Mezi zahraničními osobnostmi proto dominují jména obou kandidátů. Větší zájem byl o demokrata Joa Bidena. Zajímavostí je pak osobnost na pátém místě, které obsadil vůdcem komunistické Korejské lidově demokratické republiky (KLDR) Kim Čong-un.

Do popředí zájmu se dostal seriál Slunečná a pořady Svatba na první pohled, Peče celá země a MasterChef. Lidé na internetu hledali také návody, jak vyrobit roušku nebo dezinfekci na ruce. V listopadu vystřelil zájem o recept na pečenou husu.

KOMPLETNÍ ŽEBŘÍČEK

Trendy roku 2020:

1. Koronavirus
2. Volby USA
3. ČT24
4. Google Classroom
5. Ministerstvo zdravotnictví

České osobnosti:

1. Roman Prymula
2. Adam Vojtěch
3. Jaroslav Flegr
4. Kazma
5. Jordan Haj

Zahraniční osobnosti:

1. Joe Biden
2. Donald Trump
3. Billie Eilish
4. Kamala Harris
5. Kim Čong-un

Smutná loučení:

1. Kobe Bryant
2. Chadwick Boseman
3. Diego Maradona
4. Eva Pilarová
5. George Floyd

České televizní pořady:

1. Slunečná
2. Svatba na první pohled
3. Peče celá země
4. Masterchef
5. Superstar

Jak?

1. Jak vyrobit roušku
2. Jak nosit roušku
3. Jak naladit ČT3
4. Jak vyrobit dezinfekci na ruce
5. Jak upéct husu