Populární chatovací aplikace WhatsUpp mění podmínky užívání. Ty jí nově umožní sdílet údaje se společností Facebook, pod kterou oblíbená aplikace patří. Společnost navíc nedává svým uživatelům na výběr. Pokud s novými podmínkami nebudou souhlasit, s aplikací se rovnou mohou rozloučit. WhatsApp už si totiž v takovém případě brzy nespustí. Uživatelé na území Evropské unie si však mohou oddychnout.

Některým uživatelům, kteří si na svém mobilním telefonu otevřeli WhatsApp, se pravděpodobně na obrazovce objevila informace o změně zásad ochrany osobních údajů. Pokud budou chtít oblíbenou aplikaci nadále používat, musí svá data poskytnout firmám, které vlastní nebo spravuje světový gigant Facebook.

Na odsouhlasení nových podmínek je čas do 8. února letošního roku, kdy novinka oficiálně vstoupí v platnost. Pokud někdo uvažuje souhlas neposkytnout, aplikaci může rovnou smazat. V takovém případě totiž ztratí možnost WhatsApp využívat.

Pro některé uživatele navíc může být problém, že nové podmínky jsou napsány v angličtině. Odsouhlasit jdou jednoduše kliknutím na tlačítko Agree (souhlasím), které se objeví ve sdělení na obrazovce mobilního telefonu. Dostat se ke znění samotných podmínek ale není jednoduché. Uživatel se musí proklikat přes odkazy, které jsou psané tím nejmenším písmem. 

Jaké osobní údaje ale vlastně WhatsAppu uživatelé poskytnou? Mezi sdílená data patří například telefonní čísla, IP adresa, informace o mobilním zařízení nebo také informace o tom, jak uživatel interaguje s ostatními. V případě používání služby WhatsApp Pay, se Facebook dozví také o finančních transakcích, včetně platební metody nebo částce.

Výše uvedené změny by se však měly týkat zřejmě jen uživatelů mimo Evropskou unii. V EU se totiž společnosti musí řídit přísnými pravidly pro ochranu osobních údajů. V nové verzi podmínek tak pro uživatele z Evropské unie sdílení s Facebookem není.