Nutnost zůstat kvůli koronaviru v karanténě, není určitě nic příjemného. Právě to se nyní snaží vyřešit odborníci z Velké Británie. Jejich cílem je zjistit, zda je možné při pravidelném testování ukončit povinnou izolaci dříve, informoval deník The Guardian. Pilotní projekt má odstartovat 9. května.

Úřady se v rámci studie podporované britskou vládou telefonicky spojí s celkem čtyřiceti tisíci kontakty osob, u kterých se potvrdilo onemocnění covid-19. Pokud se rozhodnou zapojit, pošlou jim rychlotesty na období sedmi dní.

Účastníci se budou muset každé ráno po dobu jednoho týdne testovat. Pokud bude výsledek negativní, nebudou muset zůstat v karanténě.

„Tenhle pilotní program může nabídnout funkční alternativu ke karanténě pro lidi, kteří měli kontakt s pozitivním člověkem,“ vysvětluje britský ministr zdravotnictví Matt Hancock s tím, že by tak mohli nadále chodit do práce a pokračovat v běžném životě.

Ministr zároveň prozradil, že očkování ve Velké Británii rychle postupuje a podáno už bylo více než 48 milionů dávek. „Studie pomůže určit, zda můžeme nasadit každodenní testování pro kontakty s cílem potenciálně zúžit potřebu karantény,“ přiblížila vedoucí výzkumu Isabel Oliverová z Anglického úřadu na ochranu zdraví (PHE).

Rychlotesty umožňují získat výsledek do třiceti minut, považují se však za méně spolehlivé než PCR testy. Podle zprávy britského národního zdravotnického systému NHS mělo povinnost se izolovat v době od května minulého roku do letošního dubna více než 6,5 milionů lidí.