Okolo vakcín proti onemocnění covid-19 se světem stále šíří množství dezinformací, které odrazují lidi od očkování. Pokud by takové zprávy kolovaly i před několika desítkami let, pořád bychom bojovali s neštovicemi nebo dětskou obrnou. V rozhovoru pro televizi CNN to řekl známý americký imunolog a poradce Bílého domu Anthony Fauci.

Lidé, kteří vakcíny proti koronaviru odmítají a jsou k nim skeptičtí, podle něj podlehli nepravdivým informacím. „Podívejme se na mimořádný úspěch při vymýcení neštovic a dětské obrny ve většině světa,“ řekl v sobotním rozhovoru Fauci. „Kdyby se šířily takové nepravdivé informace, jako nyní, nemyslím si, že by to bylo možné,“ doplnil.

Dětská obrna byla kdysi běžným virovým onemocněním. Je vysoce nakažlivá, postihuje nervový systém a může způsobit celoživotní ochrnutí, v některých případech dokonce smrt. Na území dnešní České republiky proběhla velká epidemie v roce 1939 s následnými vlnami po třech až pěti letech.

Do roku 1956 onemocnělo přes 12 tisíc obyvatel, převážně dětí. Téměř 1200 z nich bohužel zemřelo. Od roku 1957 začalo očkování nejdříve neživou a následně o tři roky později živou očkovací látkou. Jednu z nejobávanějších nemocí se u nás podařilo vymýtit už v roce 1960, o rok později bylo tehdejší Československo označeno zemí, ve které se virus nevyskytuje. Stejně tak se to povedlo i ve většině dalších států světa.

Afrika si však musela na dobrou zprávu počkat dlouhých šedesát let. Úterý 25. srpna loňského roku se stalo významným milníkem v historii medicíny. Africká regionální rada pro potvrzení vymýcení obrny (ARCC) oznámila, že po velkém úsilí je africký kontinent bez této zákeřné choroby. Více než 95 procent tamní populace je teď proti dětské obrně naočkováno.

O vymýcení nemoci na celé planetě rozhodla Světová zdravotnická organizace (WHO) v roce 1988. Od té doby poklesl počet případů dětské obrny o více než 99 procent.