Krizový výbor Světové zdravotnické organizace (WHO) ve čtvrtek varoval, že očekává šíření nových znepokojivých variant koronaviru ve světě. Podle jejího šéfa se svět nyní nachází v první fázi třetí vlny. Tedros Adhanom Ghebreyesus to řekl v úvodním projevu na osmém zasedání krizového výboru, který se věnoval onemocnění covid-19.

Pandemie tak podle expertů zdaleka nekončí. Výbor zdůraznil, že existuje velká pravděpodobnost výskytu a celosvětového rozšíření nových a možná i nebezpečnějších variant, které bude ještě náročnější zvládnout.Virus se nadále vyvíjí, což vede k přenosnějším variantám,“ prohlásil ve středu šéf Světové zdravotnické organizace.

Ghebreyesus zároveň upozornil, že se svět v současné době nachází v první fázi třetí vlny pandemie koronaviru. Podle generálního ředitele WHO za poslední týden celosvětově stoupl počet případů nákazy a znovu začal stoupat počet zemřelých. „Úmrtí po deseti týdnech klesání opět narůstají,“ uvedl šéf Světové zdravotnické organizace.

„Jedním z hlavních urychlovačů šíření infekce je varianta koronaviru delta, situaci zhoršují také společenské kontakty, mobilita lidí a nejednoznačné využívání ověřených opatření na ochranu veřejného zdraví,“ zdůraznil šéf Světové zdravotnické organizace.

Podle něj se varianta delta nyní nachází ve více než 111 zemích světa a zřejmě bude brzy převládat, pokud už nepřevládá. Ghebreyesus také kritizoval nerovnosti v distribuci vakcín proti covidu-19 ve světe.