Kromě ochranných pomůcek jsou v Česku nedostatkovým zbožím také dezinfekce. Rodinný lihovar Žufánek se rozhodl pomoci a začal vyrábět dezinfekční gel. To nyní zatrhli celníci, firma totiž neměla příslušná povolení.

Celní úřad zakázal rodinnému ovocnému lihovaru Žufánek z Boršic na Uherskohradišťsku výrobu dezinfekčního gelu. Na sociálních sítích informaci zveřejnil přímo majitel lihovaru Martin Žufánek. Právě teď mi volal Celní úřad pod který spadáme. Četli o naší akci s výrobou nepovoleného dezinfekčního gelu,“ prozradil.

Výrobu dezinfekce lihovar spustil v souvislosti s pandemií koronaviru jen před pár dny. Snažili se tak pomoci zejména těm, kteří ho nyní potřebují nejvíce. Gel putoval zdarma zejména do dětských domovů, obecní úřady a dobrovolníkům, kteří šijí roušky.

„Celníci mi řekl, že jsme porušili povolení našeho daňového skladu a že to musí předat jejich právnímu oddělení k řešení. Ale prý je to opravdu chválihodné co děláme,“ napsal Žufánek.

Firmu následně kontaktovali právníci, kterým má firma zaslat dopis popisující celou situaci. „Prominou nám přestupek za to, co jsme dosud vyrobili, ale zakazují další výrobu,“ doplnil majitel lihovaru.