Firmy plánují v následujících měsících pracovníky více nabírat než propouštět. Přitom ještě v předchozím čtvrtletí byly ohledně náboru nových zaměstnanců spíše pesimistické. Nejsnáze najdou lidé práci ve zpracovatelském průmyslu, státní správě, zdravotnictví nebo třeba dopravě.

Zaměstnavatelé v České republice hlásí pro příští čtvrtletí mírně pozitivní náborové plány. Vyplývá to z pravidelného průzkumu společnosti ManpowerGroup, kterého se zúčastnilo 441 firem. 8 % zaměstnavatelů očekává nárůst počtu pracovních sil, 7 % snížení pracovních sil a 83 % nepředpokládá žádné změny.

Firmy výrazně přehodnotily svůj silný pesimismu z minulého čtvrtletí. V důsledku vládní podpory na zachování zaměstnanosti, strachu lidí měnit zaměstnání a omezení mezinárodního náboru trh práce prakticky zamrzl,“ říká generální ředitelka ManpowerGroup Jaroslava Rezlerová.

Podle Rezlerové je pro zaměstnavatele nyní náročnější najít zaměstnance než v období konjunktury, a to především ve výrobním sektoru. „Celosvětový pokles odbytu automobilů sice znamená hrozbu pro českou ekonomiku a zaměstnanost, nicméně řada mezinárodních firem přesouvá část výroby do ČR a poptává nové zaměstnance,“ doplňuje.

Nejvíc plánují nabírat malé a velké společnosti, naopak méně optimistická je situace ve středních podnicích. Volná místa budou nejčastěji v odvětví zpracovatelského průmyslu, státní správě, zdravotnictví, vzdělávání, kultuře a také dopravě, skladování nebo stavebnictví.

Bezmála dvě pětiny firem doufají, že do roka se situace s náborem nových zaměstnanců vrátí na úroveň před pandemií. Více než polovina ale odhaduje, že k původní výši náboru se nevrátí už nikdy. „Ukazuje to, že si firmy ještě na začátku léta myslely, že pandemie odezní a vše se vrátí k normálu. Nyní už je všem jasné, že začala dlouhodobá krize a řada věcí už nikdy nebude jako dřív,“ dodává Rezlerová.

Pandemie koronaviru se odrazila také na benefitech, které firmy hodlají zaměstnancům nabízet. Nejčastěji umožní pracovat částečně z domova, rozšíří možnost učení a rozvíjení nových dovedností, zavedou flexibilní pracovní dobu či nabídnou částečný úvazek.