Shánět v současné době práci není nic jednoduchého. Koronavirová krize silně zasáhla některé podniky, a ty byly nuceny propouštět. Personalisté ale radí neztrácet hlavu a doporučují, jak si i v této době snadno najít nové zaměstnání.

Musíme vás propustit pro nadbytečnost – takovou větu si v posledních měsících vyslechla řada lidí. Na firmy totiž výrazně dopadla omezení nařízená vládou a kvůli úbytku zakázek byly nuceny snižovat stavy. Neplatí to ale plošně, některé obory jsou po nových pracovnících lačné i nyní.

Ať už jste dostali výpověď, zkrátili vám úvazek nebo se prostě jen chcete porozhlédnout po něčem novém, přinášíme vám tipy, jak si najít práci i navzdory koronaviru. Sepsal je zakladatel náborové firmy MyGwork Adrien Gaubert.

Rozšiřte si síť kontaktů

Při hledání nové práce je velmi důležité, koho znáte. Dejte lidem vědět, že sháníte práci, nikdy nevíte, kdo by mohl o něčem vědět. Nové kontakty můžete velmi snadno navazovat také přes internet. Zapojujte se do internetových diskuzí, kde si vás může někdo všimnout.

Zaměřte se na správné obory

Některá odvětví jsou krizí postižena daleko méně než jiná, v mnoha případech dokonce rostou rychleji než kdy dřív. Pracovníky shánějí například v zákaznických servisech, skladech, zásilkových službách, potřeba jsou ale třeba také účetní nebo zdravotníci. Nezaměřujte se výlučně na obor, ve kterém jste pracovali, zkuste své zkušenosti a schopnosti uplatnit tam, kde jsou teď potřeba.

Vylepšete si životopis

K cestě za novou prací vám pomůže dokonalý životopis. Podle personalistů jsou nejúspěšnější ty životopisy, které splňují následující tři kritéria – přinesou přesvědčivý obrázek o dosavadní kariéře kandidáta, vypadají dobře vizuálně a navíc vyzdvihnou nejsilnější stránky člověka. Vždy si dobře přečtěte popis práce, na kterou se hlásíte, a podle toho v životopisu akcentujte ty správné věci.

Sežeňte si informace o firmě

Na náboráře vždy udělá dojem, když máte povědomí o firmě, do které se hlásíte. Můžete tak ale i předejít vlastnímu zklamání. Zvládá se firma vypořádávat s krizí? Propouštělo se? Jaké ve firmě panují poměry mezi zaměstnanci? Je možné pracovat z domova? Vámi preferovanou firmu můžete také sledovat na sociálních sítích nebo si přečíst články, které o ní pojednávají.

Zdokonalte své schopnosti

Nezoufejte, že zrovna nechodíte do práce, využijte volný čas ke zdokonalení vlastních dovedností. Zaměřte se na své slabé stránky a zapracujte na nich. Máte v životopise napsané něco, co jste dlouho nedělali? Není lepší doba, kdy si to znovu procvičit, než právě teď.

Hlaste se na co nejvíc míst

Čím víc životopisů rozešlete, tím větší šanci na zisk práce máte. Pošlete je i do firem, které aktuálně lidi nenabírají. Alespoň budou vědět, že o práci u nich skutečně stojíte, a až se situace vrátí do normálu, mohou vám nabídnout místo.

Připravte se na změny

Během uplynulých několika měsíců většina firem prošla velkými změnami. Zaměstnanci se museli naučit pracovat úplně jiným způsobem a v jiných podmínkách, než na jaké byli zvyklí. Připravte se na to, že kvůli nové práci budete muset vystoupit ze své komfortní zóny, otevře se vám pak celá řada nových možností.