Zakladatel Microsoftu, miliardář a filantrop Bill Gates nedávno koupil podíl ve světoznámé firmě, která působí také u nás. Konkrétně se jedná o společnost Heineken, která je druhým největším výrobcem piva na světě, napsala agentura Bloomberg. Gates získal akcie od mexické společnosti FEMSA, která vlastnila akcie společnosti Heineken Holding NV, majoritního akcionářem Heinekenu. Právě FEMSA se je však rozhodla prodat.

Podle agentury Reuters zaplatil Gates za podíl astronomickou částku 883 milionů eur, tedy více než 20 miliard korun. Suma představuje přibližně 18 milionů akcií nebo podíl ve společnosti 3,76 procenta.

Heineken vlastní pivovary také v Česku. Od roku 2003 je to pivovar Starobrno, od roku 2007 Královský pivovar Krušovice a od roku 2008 pivovar Velké Březno, tvrdí firma na svém webu. Pod hlavičku Heinekenu tak spadá řada u nás oblíbených značek.

Konkrétně jde o Krušovice, Březňák, Zlatopramen, Starobrno, ale také Hostan, Zlatý Bažant, Desperado nebo cidery jako Strongbow a Lišácké Jablko. 

Koupě podílu Billem Gatesem je poněkud překvapivá. Miliardář totiž v minulosti prohlásil, že si na pivu nepotrpí. „Když se ale ocitnu na něčem takovém, jako je baseballový zápas, dám si lehké pivo, abych zapadl mezi ostatní pivaře,“ vysvětlil Gates před několika lety. „Doufám, že tím nezklamu opravdové milovníky piva,“ dodal.

Skupina Heineken zaměstnává přibližně 80 tisíc lidí na celém světě. Ve více než 170 pivovarech ročně produkuje přes 218 milionů hektolitrů nejrůznějších značek piv.