Epidemická situace v České republice se neustále zhoršuje. Hospitalizovaných je aktuálně 2585 pacientů nakažených koronavirem, ve vážném stavu je 360 z nich. Situaci v nemocnicích popsal jihočeský hejtman a šéf asociace krajů Martin Kuba (ODS). Podle něj jsou zdravotní sestřičky unavené a už nechtějí slyšet o nových covidových jednotkách. Politik si také neodpustil rýpnutí do odpůrců prokazování bezinfekčnosti v hospodách.

„Na sestřičkách z našich nemocnic vidím, jak už nechtějí slyšet o nových covid jednotkách. Jsou unavené, a i když ví, že tam půjdou, znovu se jim do té studené a temné vody obyčejně lidsky nechce. Někomu se zas nechce ukázat v hospodě certifikát. Hrozně to prý ohrožuje jeho svobodu,“ popsal hejtman na sociální síti.

Reakce na sebe nenechaly dlouho čekat. „Můžete prosím ukázat někde na příkladu, kde ukazování certifikátu v hospodách snížilo zatížení nemocnic? Pořád se tady dávají různé státy za příklad, jak vše důsledně kontrolují, a většina je na tom hůře než my. Ale je hezké vědět, že pro ODS není svoboda jednotlivce téma,“ vzkázal hejtmanovi na Twitteru například Daniel V.

Podle hejtmana není jediné opatření, které by fungovalo na 100 procent. Je to vždy nějaká kombinace. Pokud tohle berete jako něco, co ohrožuje vaši svobodu, tak je problém spíše na vašem přijímači,“ odpověděl jihočeský hejtman, který jako lékař zasahoval například u tragické nehody autobusu u Nažidel v roce 2003.

Už v týdnu se Kuba pomocí slovní úlohy snažil odpůrcům očkování vysvětlit, že vakcíny proti covidu-19 fungují. „Ze 100 seniorů nad 65 let je očkováno 85 %. Je jich tedy 85 očkovaných a 15 ne. V nemocnici je jich hospitalizováno 20 v poměru očkovaní/neočkovaní půl na půl. Z každé skupiny tam tedy leží 10 lidí. Milé děti, je 10 z 15 stejný poměr jako 10 z 85?“ napsal jihočeský hejtman na sociální síti„Malá nápověda. Není,“ doplnil Kuba výsledek slovní úlohy.