Klidná dovolená s minimem turistů a zejména bez problémů spojených s pandemií koronaviru je letos konečně možná. Důležité je si však dát pozor na to, kam se vypravíme. Organizace European Best Destinations (EBD) proto zveřejnila seznam nejbezpečnějších evropských ostrovů.

Odborníci se zaměřili zejména na to, kolik v dané destinaci přibývá pacientů s onemocněním covid-19, jaká jsou platná opatření a zda úřady uznávají osvědčení o očkování.

„Ve vybraných destinacích nevyžadují karanténu při příjezdu u lidí, kteří se prokáží negativním testem nebo potvrzením o očkování proti koronaviru,“ popsala organizace.

I přesto však dále odborníci nabádají k opatrnosti a jedincům se zdravotními problémy radí odložit dovolenou v zahraničí do chvíle, než dostanou druhou dávku vakcíny proti covidu-19.

V žebříčku nejbezpečnějších ostrovů se na prvním místě umístilo portugalské souostroví Madeira. Tamní vláda dokonce cestujícím nabízí jeden test zdarma. Ten si mohou turisté udělat při příjezdu, je však možné se nechat otestovat také při odjezdu.

Další vhodnou destinací je ostrov Porto Santo, který je součástí souostroví Madeira. Jedním z bezpečných míst je také například Malta.

V první desítce se umístilo také oblíbené Chorvatsko. Z hlediska bezpečnosti je ideální ostrov Korčula. Podle chorvatských úřadů je však naprosto bezpečných všech 78 ostrovů a 524 ostrůvků.

Dvanáct nejbezpečnějších evropských destinací:

 1. Madeira – Portugalsko
 2. Porto Santo – Portugalsko
 3. Malta
 4. Andipaxos – Řecko
 5. Corvo – Portugalsko
 6. Kréta – Řecko
 7. Flores – Portugalsko
 8. Korfu – Řecko
 9. La Gomera – Kanárské ostrovy
 10. Korčula – Chorvatsko
 11. Menorca – Španělsko
 12. Kypr