Chorvatsko neuchvátilo pouze turisty, ale stalo se také magnetem pro mnohé filmové štáby. Kombinace poutavé historie, krásných památek a jedinečné přírody je to pravé, co hledají pro své budoucí hity. Právě proto se chorvatské lokality objevily i ve známých filmech a seriálech.

Dubrovník – Hra o trůny

Seriál Hra o trůny se stal pro mnoho diváků kultovní záležitostí. Někteří dokonce neváhají cestovat na místa, kde se natáčely scény pro jednotlivé díly. I díky tomu se ještě více zvýšila popularita Chorvatska. Tvůrci Hry o trůny se do země zamilovali a využili hned několik lokalit.

Nejvíce scén však vzniklo v Dubrovníku, který je hlavním cílem fanoušků. Ve městě dokonce organizují speciální prohlídky, které vás zavedou na jednotlivá místa ze seriálu a představí vám nejznámější scény, ve kterých se objevily. Kromě Dubrovníku se seriál natáčel také ve Splitu, Šibeniku, na malém ostrově Lokrum a také v národním parku Krka, kde se nacházelo Západozemí.

Adobe Stock

Jezuitské schodiště v Dubrovníku bylo jedno z míst, kde se natáčel seriál Hra o trůny | FOTO: Adobe Stock

Vis – Mamma Mia

Filmy nám často nabízí mnoho iluzí, kterým lehce uvěříme. Někdy ani s odstupem času nezjistíme, jak nás jejich tvůrci obelhali. Skvělým příkladem je známý filmový hit Mamma Mia. Tento muzikál s písněmi slavné skupiny ABBA se podle příběhu odehrává v Řecku. Některé scény se skutečně natáčely v této zemi, část z nich však vznikala na chorvatském ostrově Vis. Ten se stal jedním z důležitých míst v druhé části filmu, která nás vrací do minulosti. Ostrov má pravou retro atmosféru, nebyly tam davy turistů a nabízel tak klidné místo na práci.

Rovinj – Zabijákův osobní strážce

Podobnou iluzi použili také ve filmu Zabijákův osobní strážce, ve které zazářil Samuel L. Jackson jako nájemný vrah, který má svědčit u soudu. Než se však dostanou do jednací místnosti, čeká ho dlouhá cesta, při které ho bude v roli bodyguarda chránit Ryan Reynolds. Jejich složitý vztah bude doprovázet množství honiček se zabijáky, které se odehrávají v různých městech. A právě na tyto účely filmařům posloužilo také město Rovinj, který má nádherné historické centrum. To je lákadlem pro mnoho štábů a často se proto objevuje i v chorvatských filmech.

Adobe Stock

Rovinjská radnice si spolu s celým náměstím zahrála ve filmu Zabijákův osobní strážce | FOTO: Adobe Stock

Rovinj – Star Wars

Kouzlo města před několika lety objevil také legendární režisér George Lucas. Ten v jeho ulicích natáčel film Hvězdné války: Poslední z Jediů. Lucas ve městě využil historické budovy i staré uličky. Další scény se pak natáčely v Dubrovníku, který štábu posloužil zejména starobylou atmosférou.

Opatija – Diana

Princezna Diana se stala známou osobností světových dějin. O jejich životě a tragickém úmrtí vzniklo hned několik filmů. Nejznámější je ten, ve kterém si hlavní roli zahrála Naomi Watts. Několik jeho scén vznikalo v ulicích nádherného města Opatija. To leží nedaleko Rijeky a je známé svou elegantní atmosférou, která se skvěle hodila do životopisného filmu. Filmařům posloužila pro záběry, na kterých princezna Diana tráví dovolenou u moře.

Adobe Stock

V Opatiji se natáčela Diana | FOTO: Adobe Stock

Plitvická jezera – Vinnetou

Když se začne mluvit o filmech natočených v Chorvatsku, většině Čech nepochybně jako první naskočí příběhy o Vinnetouovi. Natáčelo se v lokalitě Plitvických jezer, kde se kvůli filmu chodí neustále dívat velké množství turistů. Pokud však chcete vidět více míst, kde se dojímavý příběh vzácného přátelství odehrával, měli byste zamířit do národního parku Krka, který se stal dějištěm hlavních bojů, protože na některých místech připomíná americkou pustinu. Kromě toho se ve filmu objevily například Rijeka, Šibenik, Solin, Velká Paklenica nebo Split.

Adobe Stock

Plitvická jezera jsou neodmyslitelnou součástí Chorvatska a stejně tak patří i k Vinnetouovi | FOTO: Adobe Stock