Očkování proti onemocnění covid-19 je v mnoha zemích v plném proudu. Mezi lidmi však stále kolují lži a dezinformace. U našich východních sousedů se proti tzv. hoaxům rozhodli bojovat vskutku originálním způsobem. Vakcíny tam srovnali se sladkostmi.

„Pokud vám někdo řekne, že si do sebe nechce nechat píchat chemii, zeptejte se ho, zda ví, z čeho se vakcína skutečně skládá a z čeho se skládal jeho poslední nákup v potravinách,“ napsalo slovenské ministerstvo zdravotnictví na sociálních sítích.

BEŽNÁ SLADKOSŤ MÁ VIAC CHÉMIE AKO VAKCÍNA PROTI COVIDU💉mRNA vakcíny proti Covidu obsahujú len 30 mikrogramov (Pfizer)…

Posted by Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky on Tuesday, May 25, 2021

Podle resortu má i běžná sladkost více chemie, než vakcína proti koronaviru. Z čeho se tedy podle tamního ministerstva skládá mRNA vakcína? Jde o pět složek, konkrétně tuky, aktivní složku, tlumivý roztok, cukr a sterilní vodu.

Tuky

Čtyři různé molekuly tuků, jako například cholesterol, které se v našem těle, kosmetice a potravinách vyskytují běžně. Chrání a transportují molekulu mRNA do buňky, vysvětluje slovenské ministerstvo.

Aktivní složka

Vakcína obsahuje cca 0,00003 gramů mRNA, která tvoří předlohu pro tvorbu malé části viru (spike protein). Ten aktivuje náš imunitní systém a vytváří imunitu proti covidu-19. Molekula mRNA se v těle po několika dnech rozpadne.

„Pro porovnání, jedna tabletka ibuprofenu obsahuje 400 miligramů účinné látky, tedy 0,4 gramů,“ srovnává ministerstvo.

Tlumivý roztok

Tvoří ho běžné druhy solí, slabé kyseliny a stabilizátory kyselosti. Dohromady vytváří tlumící mechanismus, který se nachází i v našem těle. Udržuje vakcínu stabilní.

Cukr

Sacharóza, tedy konzumní cukr, který chrání vakcínu před poškozením způsobeným skladováním v extrémních mrazech.

„Vakcína neobsahuje mikročipy, 5G připojení tak, bohužel, neumíme garantovat,“ uzavírá slovenské ministerstvo zdravotnictví.