Od pondělí se otevřela registrace k očkování proti covidu-19 pro lidi ve věku 40 až 44 let. Pro všechny věkové kategorie by podle dřívějších slov premiéra Andreje Babiše (ANO) měla být dostupná od 1. června. I když informací o vakcínách a chování před očkováním je dostupných mnoho, často se zapomíná na chování po očkování. Podle experta je to však důležité nejen pro zdraví, ale také pro vytvoření vhodných podmínek pro náš organismus.

V následujících týdnech se zřejmě na řadu dostanou i mladší ročníky, které budou očkování zvládat bez větších komplikací a příznaků. Právě to je může lákat například ke sportování či jiné fyzické námaze. Podle ředitele Neuroimunologického ústavu Slovenské akademie věd Norberta Žilky to však není bezpečné.

Už po podání první dávky vakcíny je každý upozorněn, že je potřeba zůstat v čekárně ještě 15 až 20 minut a následujících 48 hodin dodržovat klidový režim. Důležité je podle experta si uvědomit, že nejde pouze o doporučení, ale o něco, co bychom měli dodržovat. Klidový režim je důležitý i v případě, že nemáte žádné vedlejší účinky, upozornil Norbert Žilka v pořadu Teleráno na televizi Markíza.

„Někteří lidé nepocítí nic, je to dané jejich vrozenou imunitou. Myslí so proto, že jsou v pohodě a podcení svůj režim v následujících dnech. Neuvědomují si, že po aplikaci vakcíny probíhají v těle tiché režimy, kdy se začínají tvořit protilátky a vytváří se takzvaná buňková imunita,“ vysvětluje Žilka s tím, že právě v tu chvíli má tělo „mnoho práce“ a nemělo by se zbytečně zatěžovat.

„Samozřejmě si nemusíte brát po očkování dovolenou. Doporučuje se však dva až tři dny dodržovat klidnější režim. Z toho vyplývá, že pokud nemusíte jít do práce, tak doma odpočívejte. Zbytečně nevymýšlejte aktivity a relaxujte,“ radí odborník.