Jako černé pondělí se nepochybně zapíše do paměti ruských influencerů 14. březen. V tento den totiž tamní úřady zablokovaly přístup na sociální síť Instagram, informoval britský deník The Guardian. Už dříve v zemi přestal fungovat také Facebook. Rusko tvrdí, že se prostřednictvím těchto platforem šíří materiály obsahující nenávistné projevy vůči občanům.

Ruský cenzurní úřad Roskomnadzor se k tomuto kroku rozhodl poté, co americká společnost Meta, které Instagram patří, odmítla blokovat obsah, který je namířený proti Vladimiru Putinovi a ruským vojákům zapojeným do okupace Ukrajiny.

Firma totiž na Instagramu i Facebooku povolila politicky zaměřený obsah, který by standardně považovala za porušení podmínek. Uživatelé tak mohou například požadovat smrt Vladimira Putina nebo běloruského prezidenta Alexandra Lukašenka, napsala stanice BBC.

Podle společnosti jde o dočasnou záležitost a za povolením nenávistných projevů vůči Putinovi a Lukašenkovi si stojí. Ruské velvyslanectví však žádalo americké úřady, aby takové extremistické aktivity zastavilo a přijaly takové opatření, které by postavily pachatele dopouštějící se šíření takových informací před soud.

Moskva tvrdí, že se dopouštějí činu, který podněcuje násilí a staví dva národy proti sobě. Společnost Meta však taková slova odmítá a tvrdí, že rozhodnutí není zaměřena proti běžným občanům.

Ruská generální prokuratura proto podle deníku The Guardian uznala firmu Meta za extrémistickou organizaci. Proto se rozhodla aktivity firmy na území země zakázat. Rozhodnutí zasáhne Rusy nejen v přístupu k informacím o válce na Ukrajině, ale připraví o příjmy lidi, kteří se aktivitou na sociální síti živili. Krok tak poškodí nejen běžné občany, ale také influencery.

Na různých sociálních sítích se proto už několik dní objevují videa zoufalých ruských influencerů, kteří nevědí, jak bude jejích život pokračovat dále. Svět obletělo například video influencerky, která se kvůli konci Instagramu rozplakala.

„Myslíte si, že pro mě, jako pro influencerku, je Instagram jen zdrojem příjmů? Pro mě je Instagram celý můj život, je to smysl mého života. S ním se probouzím, usínám, celých pět let v kuse,“ postěžovala si.

Za své chování ale sklidila kritiku. Mnozí dívce vyčítají, že se zajímá jen o to, kam bude sdílet videa a fotky jídla, ale netrápí ji, že lidé na Ukrajině umírají, tvrdí deník. Mince má však i druhou stranu a může se stát, že miliony Rusů zůstanou odříznutí od světa ještě víc než dosud.