Na trhu se objevily dívčí šaty, které nesplňují bezpečnostní požadavky pro dětské oblečení. Při běžném nošení totiž může dojít i k uškrcení. Česká obchodní inspekce (ČOI) proto nařídila okamžité stažení z prodeje. 

Inspektoři odhalili nebezpečný výrobek, který je určen dívkám ve věku dvou až tří let. Jedná se o letní šaty značky Anfakids se zavazováním na krku s potiskem různobarevných květů. „Předmětný výrobek nesplňuje požadavky na bezpečnost dle zákona č. 102/2001 Sb., o obecné bezpečnosti výrobků, konkretizované v harmonizované ČSN EN 14682:2015 – Bezpečnost dětského oblečení, šňůry a šňůry na stažení,“ vysvětluje mluvčí České obchodní inspekce (ČOI) Jiří Fröhlich.

Nošení takových šatů může skončit tragicky. Oblečení pro děti se šňůrou kolem krku musí být vyrobeno bez volných konců v oblasti krku a hrdla, připomínají inspektoři. Takové podmínky však tyto konkrétní šaty nesplňují.

„Produkt má volné dlouhé konce tkaniny na vrchním dílu dětských letních šatů, které představují za běžných podmínek užití nebezpečí spočívající v možnosti utažení šňůr v oblasti hrdla a v následném uškrcení,“ varuje Fröhlich.

Česká obchodní inspekce nařídila stažení dívčích šatů z prodeje. „Správní orgán dále nařídil zpětné převzetí nebezpečného výrobku od spotřebitele, který uvedený výrobek v kontrolované provozovně prokazatelně zakoupil,“ dodal mluvčí inspektorů.

Informace o výrobku:

Název výrobku: Dětské letní šaty
Značka: ANFAKIDS Typ / model: Size 98
Identifikační údaje prodejce: Thi Nga Nguyen, IČ: 28021134 se sídlem Palackého 1309/34, 350 02 Cheb
Země původu: Neznámý