V březnu zaplavilo sociální sítě video, podle kterého jsou antigenní testy na covid-19 nefunkční. Ukázal totiž pozitivitu z kapky piva. Odborníci však považují výsledek za zavádějící. Podle výrobce jsou navíc testy určeny na vzorky z nosohltanu, ne na potraviny a nápoje.

Video sdílely tisíce lidí na sociálních sítích v Česku i na Slovensku. Autor falešné zprávy na něm ukazuje pozitivní antigenní test poté, co na něj aplikoval několik kapek piva. Na záběrech se objevuje test Panbio COVID-19 od spoločnosti Abbott, informuje deník Nový Čas s odkazem na agenturu AFP.

„Test je schválený pro použití pouze se vzorky získanými pomocí nosního nebo nosohltanového výtěru vyhotoveného z nosních dírek testované osoby. Není určený pro použití s pivem ani vhodný pro jiné nápoje či jídla,“ reagovala mluvčí výrobce Astrid Tinnemansová.

Aby antigenní test fungoval, je potřebné dodržet všechny kroky dle návodu výrobce. Odebraný vzorek musí být předtím, než se nakape na testovací soupravu, zředěný v takzvaném pufrovacím roztoku, do kterého se rozmíchá. Jen tak je zaručeno, že testovaný vzorek má správnou hodnotu pH. Ve videu je tento krok úplně vynechán a vzorek je tak v případě piva příliš kyselý.

S tím souhlasí i slovenský vědec a přednosta Ústavu molekulární biomedicíny Lékařské fakulty UK v Bratislavě Peter Celec. „Účelem pufrovacího roztoku je udržet pH stabilní,“ vysvětlil. „Pokud se roztok nepoužije, nemůžeme se divit, že test nefunguje tak, jak má,“ doplnil.

Podle expertky na infekční nemoci z fakultní nemocnice v německém Heidelbergu Claudie Denkingerové můžeme při použití piva pozitivní výsledek očekávat. „Kapaliny obsahující kyselinu, jako například cola nebo víno, rozkládají bílkoviny na testovacím proužku a mohou vést k falešnému pozitivnímu výsledku,“ popsala s tím, že takový test nedává smysl.