Nadcházející dny konečně potěší milovníky letního počasí. Teploty v neděli vystoupají až k 27 stupňům a podobné by to mělo být i začátkem příštího týdne. Na definitivní příchod léta si ale budeme muset ještě počkat a podle meteorologů to ani o prázdninách na velké tropy nevypadá.

Pokud už se nemůžete dočkat, až konečně odhodíte bundu a vyrazíte ven jen v tričku a krátkých kalhotách, teď přichází vaše chvíle. Rtuť teploměru bude až do úterka stoupat k tropickým hodnotám. Dlouho si ale letního počasí neužijeme, už ve středu se opět začne výrazně ochlazovat.

Do konce druhé květnové dekády už letní teploty nepřijdou. Výraznější nárůst teplot vzduchu přinese zřejmě až úplný závěr května. Takže léto tady bude počátkem příštího týdne pouze na skok,“ popisuje meteoroložka Dagmar Honsová.

Letošní rok je oproti jiným zatím teplotně podprůměrný, například duben byl nejchladnější od roku 1997. A podle meteorologů ani léto nebude tak horké jako v předchozích letech. Napovídají to sezónní modely, které slouží k dlouhodobé předpovědi počasí.

Jak Institut IRI, tak centrum NCEP se shodují na tom, že pro období meteorologického léta v Evropě zatím nelze detekovat žádný signál, který by nasvědčoval větší pravděpodobnosti teplého či studeného léta,“ vysvětluje Honsová. Jedním dechem ale dodává, že tak teplé léto jako v roce 2019, kdy v Klementinu padaly historické teplotní rekordy, nás nečeká. Tehdy totiž výhledy počasí už v tuto dobu počítaly s teplotně nadprůměrným létem.