Za mřížemi skončil v roce 1953 ve svých patnácti letech. Odsoudili ho za spoluúčast na loupežích, při kterých zemřeli dva lidé. I přesto, že měl ve vězení strávit zbytek života, po dlouhých 68 letech je Američan Joseph Ligon (83) na svobodě.  

Senior dodnes tvrdí, že nikoho nezabil. Odmítl dokonce požádat i o podmínečné propuštění, protože si za svými slovy stojí, píše deník Daily Mail. Ligon je dnes na svobodě díky rozhodnutí amerického nejvyššího soudu, který rozhodl, že doživotní tresty pro mladistvé představovaly krutý a neobvyklý trest.

V roce 2017 mohl muž požádat o podmínečné propuštění, to by ale znamenalo souhlasit s mnohými podmínkami. Například zákaz bez povolení opustit město, což Ligon podle svých slov nepovažoval za svobodu.

Jeho advokát Bradley Bridge se obrátil na federální soud a požádal o úplné propuštění svého klienta. Nakonec se mu podařilo uspět a od čtvrtku 11. února je z původně doživotně odsouzeného Američana svobodný muž.

Ligon pocházel z chudé rodiny a dostal se do špatné party. Jeho mladická nerozvážnost ho tak přivedla až do vězení. Tam na sobě začal pracovat, naučil se například číst a psát. Zároveň začal ve vězení boxovat a udržovat se v dobré kondici.

Advokát Bridge je přesvědčená, že tento případ je dokonalou ilustrací excesů tehdejšího soudního systému ve Spojených státech. „Promrhávání lidských životů nadměrným vězněním, a zbytečné mrhání penězi,“ uvedl podle deníku.