Cestování po Evropě vás nemusí stát vždy majlant. Pomocí jedné jízdenky se totiž můžete vydat do více než tří desítek zemí. Pokud si lístek koupíte v tomto období, ušetříte navíc až deset procent. Ještě lepší možnost nyní mají ti, kterým je právě teď 18 let. Na cesty mohou díky programu DiscoverEU vyrazit úplně zadarmo. 

Projet celou Evropou téměř bez omezení umožňuje mezinárodní síťová jízdenka Interrail. Speciální nabídka, která platí od 1. do 15. března, vám navíc ušetří deset procent. Podle Českých drah platí sleva jak na jízdenku Interrail Global Pass, se kterou je možné cestovat přes všech 33 zemí, tak na jízdenku Interrail One Country Pass. Ta je pak určena pro ty, kteří chtějí prozkoumat důkladně jednu ze zemí Evropy. 

Interrail / se souhlasem

FOTO: Interrail / České dráhy / se souhlasem

Držitel jízdenky tak může v době její platnosti podniknout hned několik cest do zahraničí a postupně poznávat například naše sousedy, Benelux, Francii, dojet až k Atlantiku v Portugalsku, Eurotunelem do Velké Británie, na italskou Sicílii nebo do Skandinávie. Vyrazit je možné také řecké ostrovy nebo objevovat turecký Istanbul a Ankaru.

Na sedm dní za osm tisíc

Jízdenky platí v první i druhé tříde ve všech typech vlaků. Možné je využít také autobusovou a lodní dopravu železničních společností. Nejpopulárnější lístek Interrail Global Pass do druhé třídy vyjde cestujícího ve věku od 28 let na sedm zvolených dní v průběhu jednoho měsíce jen na 352 eur, což je nyní zhruba 8300 korun. Pokud započítáme aktuální promo nabídku, ušetříte navíc několik stovek.

Stejná jízdenka pak mládež (od 12 do 28 let) vychází bez započítané slevy na 264 eur, tedy asi 6200 korun. Interrail Global Pass pak umožňuje držiteli cestovat jednou během doby platnosti do země svého bydliště a zpět.

Jízdenku je možné koupit na pokladnách Českých drah, na webu Interrailu nebo pomocí mobilní aplikace Rail Planner. V ní si můžete mimo jiné také vyhledávat vlakové spoje a trasy, případně si rezervovat místenky ve vlacích, kde je to povinné. Případné místenky totiž v ceně sítové jízdenky nejsou. Na to je potřeba dát si pozor například v případě nočních spojů.

Síťové jízdenky Interrail Pass umožňují využívat nejen evropskou železniční síť, ale po celém kontinentu přinášejí také spoustu dalších výhod a slev, díky kterým si cestování užijete ještě víc. Jde například o slevy na městské karty, projížďky lodí, ubytování v hotelech a hostelech, vstupné do muzeí nebo třeba jízdenky na městskou hromadnou dopravu.

Cestování úplně zadarmo

Pokud je vám 18 let, můžete od 1. do 15. března požádat o sedmidenní Interrail Pass úplně zdarma. Podmínkou je, aby vaše datum narození bylo mezi 1. červencem 2004 (včetně) a 30. červnem 2005 (včetně).

„Jako osmnáctiletý obyvatel Evropské unie máte v rámci programu DiscoverEU možnost zúčastnit se cesty, která vám umožní poznat rozmanitost Evropy, seznámit se s jejím kulturním dědictvím a historií a navázat kontakty s lidmi z celého kontinentu. Kromě toho vám DiscoverEU umožní jako mladému člověku rozvíjet životní dovednosti cenné pro vaši budoucnost, jako je nezávislost, sebedůvěra a otevřenost vůči jiným kulturám,“ vysvětlují na svém webu autoři programu.

Vybraní účastníci zároveň obdrží Evropskou kartu mládeže DiscoverEU, která jim umožní čerpat slevy na kulturní návštěvy, vzdělávací aktivity, sport, místní dopravu, ubytování nebo stravování.

Jízdenky Interrail se poprvé objevily už 1. března 1972. Cílem bylo podpořit cestování mladých lidí a studentů, umožnit jim seznámení s jinými zeměmi, národními zvyky a navázat mezinárodní přátelství mezi mladými lidmi. Z počátku byly určené pro velmi mladé lidi do 21 let, později se tato hranice zvýšila na 23 let a od roku 1979 na 26 let. Od roku 1988 jsou tyto jízdenky nabízeny všem věkovým kategoriím.