Streamovací služba Netflix přinesla loni hned několik filmů a seriálů, které se nepochybně dostanou do žebříčku těch nejlepších titulů. Minout byste ale určitě neměli novinku K zemi hleď (Don’t Look Up), která je aktuálně nejsledovanějším filmem mezi českými diváky.

Jak by to asi vypadalo, kdyby nastal konec světa? Zřejmě hodně podobně, jako ve filmu K zemi hleď. Svým způsobem jde sice o satirickou komedii s prvky sci-fi, najdete v ní však mnoho postav a situací, které vám připomenou současný svět. Koneckonců sami tvůrci říkají, že je film inspirován situací, která naši planetu může opravdu ohrozit.

Film má zřejmě naběhnuto k tomu, že posbírá pěknou řádku ocenění. Už teď se můžou jeho tvůrci těšit ze čtyř nominací na Zlatý Glób, a to v kategoriích nejlepší film, nejlepší herec, nejlepší herečka a nejlepší scénář. Samotný film vznikal asi tři měsíce v americkém Bostonu a okolí.

Hlavních rolí se ujali Leonardo DiCaprio a Jennifer Lawrence. Ti ztvárňují astronoma doktora Randalla Mindyho a jeho studentku Kate Dibiaskyovou. A právě Kate při své rutinní práci objeví ve vesmíru dosud nepozorovanou kometu. Na tom by nebylo nic tak zvláštního, kdyby s doktorem Mindym společným pátráním nezjistili, že míří přímo k Zemi.

A tak Randall okamžitě zalarmuje všechny zodpovědné orgány. Kometa totiž měří zhruba pět až deset kilometrů, což může mít fatální důsledky. Do jejího pádu, který může způsobit vyhynutí lidstva, navíc zbývá jen šest měsíců a čtrnáct dní.

První obsazenou herečkou byla Jennifer Lawrence. „Jennifer znám už nějakou dobu. Je velkou fanynkou mého filmu Bratři z donucení a já jsem jejím fanouškem už od doby, kdy se prvně objevila na scéně. Dokázala mě okamžitě rozesmát. Tak jsem pro ni napsal roli a byla první, s kým jsem se dohodl na obsazení,“ řekl režisér Adam McKay pro Entertainment Weekly.

Prezidentku Spojených států si zahrála Meryl Streep, která si o roli ve filmu sama řekla. Ve snímku se navíc měla objevit úplně nahá. Problém s tím překvapivě neměla samotná Meryl, ale její herecký kolega DiCaprio. Tomu se nelíbilo, že by se 72letá herecká legenda měla byť jen na sekundu objevit na stříbrném plátně nahá.

Nakonec zaskočila dvojnice. „Leo mi řekl něco jako ‚Opravdu to musíš ukázat?‘ a já, že: ‚To je prezidentka Orleanová, není to Meryl Streep,‘ vysvětlil jsem mu. Ale ona ani nemrkla. Ona s tím ani nepřišla,“ vysvětlil režisér Adam McKay pro deník The Guardian.

Ve snímku se objeví i další hvězdy, jako jsou Cate Blanchett, Jonah Hill či Timothée Chalamet. Jednu z vedlejší rolí ztvárnila oblíbená zpěvačka Ariana Grande, která de facto hraje samu sebe – úspěšnou popovou zpěvačku Riley Bina. Ta si ve filmu střihne i duet s raperem Kidem Cudim.