Konec tohoto a začátek příštího roku by teoreticky mohl být hrozbou pro lidstvo. K naší planetě se totiž přiblíží dva asteroidy. S odkazem na americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) o tom informoval web Inverse.

Jeden z nich nese označení 2014 YE15, poprvé objevený před sedmi lety, se 6. ledna 2022 přiblíží k zemi na vzdálenost asi 7,4 milionu kilometrů. Za nebezpečné označuje NASA objekty větší než 150 metrů a v takové vzdálenosti od Země za potenciálně nebezpečné. Tento asteroid je široký sedm metrů, za velkou hrozbu se proto nepovažuje.

To se však nedá říct o druhém, který se přiblíží k naší planetě ještě letos 29. prosince. Ten může podle NASA představovat mnohem větší problém. Asteroid je totiž široký zhruba 149 metrů a kolem země proletí ve vzdálenosti 3,54 milionu kilometrů.

Že se asteroidy objevují v blízkosti naší planety, není ničím neobvyklým. NASA sleduje jejich pohyb a pravidelně aktualizuje seznam objektů, které se blíží k Zemi.

Ve většině případů kolem naší planety pouze proletí, občas však mohou způsobit i problémy. V roce 2013 explodoval nad ruským Čeljabinskem dvacet metrů široký asteroid a uvolnil stejnou energii jako zhruba 26 až 33 výbuchů atomových bomb. Při této události se zranilo asi 1500 lidí, poškozeno bylo několik budov.