Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) zažívá těžké chvíle kvůli plánované cestě do Ruska. Dlouholetý politik Miroslav Kalousek (TOP 09) mu vzkázal, že taková kauza se ustát nedá. Hamáček by podle něj měl uvěřit zkušenému a zabalit to.

V kauze plánované cesty ministra Jana Hamáčka do Moskvy vyplouvají na povrh stále nové informace. Jeho stranický kolega a hejtman Martin Netolický potvrdil, že s ním šéf sociálních demokratů mluvil o získání milionu vakcín Sputnik z Ruska. Hamáček se podle Seznam Zpráv chystal do Moskvy s plánem, že zajistí ruskou vakcínu, s její pomocí proočkuje Česko, a získá tím před podzimními volbami do Sněmovny voliče pro ČSSD.

„Co tam máte dál pane Kroupo? I váš utajovaný svědek Martin Netolický říká, že jsem žádnou vlastizradu neplánoval,“ vzkázal investigativnímu novináři webu Seznam Zprávy na Twitteru ministr vnitra.

Na jeho slova reagoval bývalý poslanec Miroslav Kalousek. „To neříká, ale jednoznačně rozbíjí Tvoji báchorku o tom, že ta cesta byla jenom kamufláž. Mně je jedno, co jsi tam chtěl dělat. Úplně stačí, že jsi tam chtěl letět, když už jsi věděl o Vrběticích. Věř zkušenému a zabal to. Tohle se ustát nedá,“ vzkázal Hamáčkovi.

Už před dvěma dny přišel web s tvrzením, že Hamáček chtěl na plánované cestě do Moskvy vyměnit informace související s útokem na muniční sklady ve Vrběticích v roce 2014 za dodávky neschválené ruské vakcíny Sputnik a uspořádání rusko-amerického summitu v Praze.

Hamáček tvrzení, že by chtěl kauzu vyměnit za vakcínu a summit, odmítl. Následně oznámil, že na autory článku Janka Kroupu a Kristinu Cirokovou podá trestní oznámení.